Školní akce a výlety

Školní rok 2022/2023

Slavnostní zahájení školního roku 2022/2023

První tradiční akcí školy bylo slavnostní zahájení nového školního roku, které připadlo na čtvrtek 1. září. Paní učitelka Radka Dvořáková a ředitel školy Petr Skulbaševský přivítali 6 letošních prvňáčků – Emu, Ellu, Elizabeth, Maxima, Ayrtona a Romana z Ukrajiny. Z Ukrajiny je také nová žačka Sofinka, která navštěvuje 2. ročník. Přítomen byl také pan starosta Miroslav Falta, který dětem předal pamětní listy. Dále obdrželi prvňáčci balíček školních pomůcek v hodnotě 700Kč, na kterém se podílela kromě školy i Obec Záchlumí, krabici na výtvarné potřeby, která je bude provázet až do 5. ročníku a dárkovou tašku „Bezpečně do školy“ z projektu Pardubického kraje. Kulturní a hudební pásmo pro nové žáky přednesli starší žáci z druhého ročníku. Rodičům byly sděleny menší personální změny školy a to, že paní učitelka Andrea Bárnetová (Mačalíková) nastoupila koncem července na mateřskou dovolenou a její místo třídní učitelky zastává Miroslava Dvořáková. Odpolední družinu převzala paní Lenka Valentová. No a nakonec, co víc si přát, než krásný, šťastný a úspěšný školní rok, jak pro nové žáky, tak i pro všechny pracovníky školy, vedení obce a v neposlední řadě i rodiče žáků školy.

Do školy zavítal autor večerníčku „Krysáci“ Cyril Podolský

Na konec září se mohli žáci těšit na besedu o animovaném filmu. Dne 30. září nás totiž navštívil pan Cyril Podolský, režisér, scénárista, animátor a autor oblíbeného večerníčku „Krysáci“, také spoluautor jiných animovaných filmů, jako třeba „Pat a aMat“, nebo „Králíci z klobouku“, nebo přednášející na Filmové škole Zlín.

Velmi poutavě vyprávěl o tvorbě animovaného filmu, který vzniká v jeho Ateliéru Podolský. Zábavně – vzdělávací formou seznámil žáky s principy animovaného filmu a na skutečných postavičkách z večerníčků názorně ukázal výrobu loutky. Vysvětlil žákům základní pojmy, co je literární předloha a propojení příběhu s knihou, přípravy scénáře, nebo způsob animace s filmovou loutkou. Zajímavostí je, že na 1 sekundu animovaného filmu, je potřeba až 25 snímků. Za jeden den zhotoví kolem 250 snímků, což je 10 sekund filmu. Takže, třeba jeden díl Krysáků se natáčel asi celý měsíc. Pan Cyril Podolský nám také představil nový animovaný seriál na motivy knihy Šiflík a Šuflík, kterou s sebou přivezl a zájemci si ji mohli zakoupit. Děti se mohly na závěr podívat na vlastní filmové loutky Krysáků, kostýmy postaviček, filmové dekorace, nebo rekvizity a vlastní scénu pro tvorbu příběhu o Krysácích.

Některé děti a dospělí si zakoupili zmíněnou knih „Šiflík a Šuflík“ do které se jim po závěrečné volné diskuzi pan Podolský ochotně podepsal na památku na tuto zajímavou a poutavou besedu.

Podzimní výlet do VIDA centra v Brně – projektový den školy

Dne 4. října se žáci školy vydali na tradiční podzimní výlet do VIDA Centra, které je součástí veletržního výstaviště v Brně. Celý program měli žáci zdarma, byl totiž hrazen ze školního projektu Šablony III. V rámci projektových dnů školy. Zde zažili ve výukovém programu „Alchymisté“ jaké to je být skutečným vědcem a badatelem. Poznali druhy skupenství látek, jejich proměnu a také zajímavé pokusy při tvorbě suchého ledu, nebo sublimace, což je přeměna pevné látky přímo na plyn. Sami si také vyzkoušeli v laboratořích zmíněné pokusy a také, jak vzniká výroba perlivé vody, nebo napouštění balónků plynem. V další části absolvovali programy „Tanec barev“ a „Barvy kolem nás“, kde se seznámili se záhadami při vnímání a tvorbě barev. V průběhu programu si mohli projít stálou Expozici, kde mohli shlédnout až 180 interaktivních exponátů. Mohli vidět, jak vzniká a jak se šíří zvuk, jak vypadá situace při zemětřesení a tornádu, jak si sami vyrobí elektrický proud, funkci plavební komory, jak fungují větrné elektrárny a mnoho dalších přírodních jevů. O dalších zajímavostech tohoto programu a výletu Vás seznámí některé vybrané práce našich žáků v tomto vydání Zpravodaje. Všichni si tento vzdělávací program užili a odjížděli s novými poznatky a zážitky.

Divadelní představení v Divišově divadle v Žamberku a MKS Vamberk

V rámci kulturních aktivit školy, navštívili žáci školy divadelní představení v Divišově divadle v Žamberku a další dvě v sále Městského kulturního střediska ve Vamberku. Nejprve zavítali 11. října do divadla v Žamberku na představení „O Koblížkovi“ a následně 2. listopadu na představení s názvem „Kosí bratři“ a 1. prosince na divadelní program „Vánoční pohádky“. Žáci si představení náramně užili a navíc byli protagonisty a herci vtáhnuti do děje a mohli si vyzkoušet jaké to je stát na prknech divadla a sami účinkovat v představení.

Školu navštívil chovatel soviček a papoušků Radek Podolský

Tentokrát to byl pan Podolský, chovatel soviček a papoušků, který má v Králíkách vzdělávací a environmentální centrum „Království sov“, kde najdete téměř ucelenou kolekci sov z Evropy na jednom místě. K nám však zavítal s besedou o papoušcích a přivezl s sebou 8 živých různých druhů papoušku. Mohli jsme tak vidět menší papoušky „Amazoňan“, dále chytré papoušky „Kakadu“ nebo druhého největšího papouška na světě „Ara“. Živé ukázky doprovodil spolu se svou manželkou poučnými komentáři ke každému druhu a také všeobecnými informacemi k chovu papoušků. Dozvěděli jsme se, kdy je vhodné začít s chovem papoušků a potřebnými zkušenostmi, správným přístupem k chovu, vhodným krmivem, povahou papoušků nebo jak se o ně správně starat a provádět výcvik. Beseda nás všechny zaujala a tak se určitě na jaře vydáme přímo do Království sov a zažít vzdělávací program.

Zahájení plavecké výuky v bazénu v Ústí nad Orlicí

Jako již tradičně každý podzim, zahájili žáci ZŠ Bohousová 28. listopadu plavecký výcvik, který je v rámci vzdělávacího programu tělesné výchovy. Na plavecký bazén dojíždíme autobusovou dopravou některé pondělky do bazénu v Ústí nad Orlicí, kde probíhá výuka plavání v plavecké škole Chobotnice. Při první lekci byli žáci rozděleni podle dovedností a věku do 5 výkonnostních skupin. Začátečníci se v rámci přípravné výuky seznamují s novými prvky při plavání, ti pokročilí zdokonalují techniku plavání. V rámci této výuky mají i zpestření a to možnost fotografování pod vodou.

Školu navštívil Mikuláš, anděl i super čerti

V pátek 2. prosince navštívili naší školu čerti, Mikuláš a anděl a připravili si pro mladší žáky spolu s paní učitelkou Miroslavou Dvořákovou tradiční „Čertovské hry“, kdy v rámci různých soutěží získávali čertovské peníze „Čerťáky“ a za ně si potom mohli koupit v čertovském obchodě různé potřeby, pamlsky, nebo omalovánky a časopisy.

Kulturní a Vánoční akce školy aneb žáci předvedli co všechno umí

Na sobotu 26. listopadu připadla kulturní akce Obce Záchlumí, kde účinkovaly děti naší školy a vystoupení se jim velmi povedlo. Zazpívaly pásmo vánočních písniček při slavnostním rozsvícení vánočního stromečku u Fontány. Příjemný večer zpestřily i doprovodné akce. Toto kulturní pásmo připravily paní učitelka Miroslava Dvořáková a asistentka Miri Gloser.

Stejně tak připravily s dětmi vánoční besídku pro rodiče, blízké a další hosty, která se uskutečnila ve středu 14. prosince v místním kulturním sále Fontána. Nejprve vystoupily děti z Mateřské školy Záchlumí a pak už s vánočním pásmem děti ze Základní školy Bohousová. Připravily si „Pranostiky“ měsíců září, říjen, listopad a prosinec spolu s dalšími básničkami a písněmi. Velmi se jim to povedlo. Na závěr večera vystoupily dívky z místního Aerobic clubu Záchlumí.

V úterý 20. prosince proběhla poslední akce v tomto kalendářním roce a to školní Vánoční besídka, kde si žáci předali vzájemně dárky a také si připravili pro ostatní různá vystoupení. Letošní vystoupení mělo pestré složení a svoji úrovní se vyrovnalo besídkám minulým. Žáci představili taneční vystoupení, dále recitaci a zpívání vánočních koled, vyprávění vtipů nebo hudební vystoupení na flétnu, elektrické piano a housle. Trochu nás překvapili něčím novým, ale zkrátka nás svými vystoupeními před vánočními prázdninami velice bavili.

Na závěr bych jménem základní školy popřál dětem příjemně strávené vánoční prázdniny se svými blízkými a bohatého ježíška. Rodičům, kolegyním ze školy i školky i vedení Obce Záchlumí přeji spokojené a klidné prožití vánočních svátků, hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce.

Divadelní představení, kde žáci viděli Michala Nesvadbu

Nejprve jsme zavítali do Žamberku, kde v Divišově divadle děti shlédly představení „O Sněhurce“. Pak se už těšili na 16. března do Vamberku, kde mohly shlédnout představení „Michal je kvítko“, kde se představil populární Michal Nesvadba, který děti potěšil, když si je vzal také na jeviště. Všem se představení moc líbily.

Žáci si velmi užili bruslení v Rychnově nad Kněžnou

23. února zavítali žáci školy na zimní stadion do Rychnova nad Kněžnou, kde po delší odmlce zažili „školu bruslení“. nejprve se volně rozbruslili, pak pod vedením vyučujících vykonávali nácvik základů bruslení a různé hry na ledě a nakonec si vyzkoušeli samostatně co vše zvládli. Všichni odjížděli velmi nadšení i z toho, že si bruslení zdokonalili anebo vůbec dokázali, že to jde.

Koncem února jsme ukončili plaveckou výuku

Poslední pondělí v únoru absolvovali žáci poslední lekci plavecké výuky v bazénu v Ústí nad Orlicí, kde strávili svůj čas volnějším režimem výuky a mohli si vyzkoušet jízdu tobogánem, vyzkoušet parní lázeň, vodní vířivku, nebo hrát různé hry ve vodě a vodní pólo. Žáci obdrželi za své snažení během výcviku „Mokré vysvědčení“ v podobě kapra, úhoře, žraloka, nebo delfína, volné vstupenky do bazénu a jako dárek pěnové vodolepky do vany.

Úžasný lyžařský výcvik na Dolní Moravě

V letošní zimní sezóně jsme zavítali, díky výborným sněhovým podmínkám, s žáky školy již podruhé do lyžařského areálu na Dolní Moravě, kde jsme absolvovali celodenní lyžařský výcvik v lyžařské škole Amálka. Začátečníci a menší děti zkoušeli své první obloučky a dovednosti na dětském pásovém vleku a Tatrapomě pod vedením zkušených lyžařských instruktorů. Ti starší a zkušenější již od začátku využívali velkou sedačkovou lanovku, zdokonalovali oblouk z pluhu, dlouhý, krátký oblouk, lyžařskou techniku a další dovednosti pod vedením pana ředitele a paní učitelky Mirky Dvořákové. V polovině výcviku byl pro děti připraven oběd v horské chatě Marcelka, všichni si moc pochutnali na výborné polévce a špagetách s masovou směsí. Po obědě se někteří žáci v průběhu výcviku přesunuli z dětských vleků na sedačkovou lanovku a zkusili si sjíždět velkou a náročnější sjezdovku. Po skončení celodenní zimní akce nás zájezdový autobus odvezl zpět ke škole. Děti měly tuto část akce hrazenu ze školního projektu Šablony III. Tento zimní lyžařský zájezd se všem moc líbil a zaujal.

Skvělá akce pro naše předškoláky a velice povedený zápis do 1. ročníku

První akcí školy v měsíci dubnu byl zápis dětí do 1. ročníku základní školy pro školní rok 2023/2024. Všechny děti, které se k zápisu dostavily, již absolvovaly v březnu akci „Školákem nanečisto“, kde si vyzkoušely první jednoduché úkoly a práci na interaktivní tabuli v doprovodu svých rodičů. Poznaly tak školní prostředí, své vyučující a první úkoly ve škole. Prokázaly také velmi dobré znalosti. Proto byl pro ně oficiální zápis již jednodušší a snazší. Tak bylo přijato všech 9 dětí, z toho 4 kluci a 5 děvčat. Moc se na ně, ve škole 4. září těšíme.

Pan Skalický provedl děti pravěkem v programu „Průvodce pravěkem“

Dne 20. dubna nás v naší škole navštívil pan Mgr. Milan Skalický – odborník v geologii a hydrogeologii. Pro děti připravil autentické ukázky zkamenělin a kostí. Některé vzorky nechal mezi dětmi kolovat. Vysvětlil v časové ose dětem, jak vznikla naše planeta. Vyprávěl o vývoji živé přírody od prvohor a po současnost. Projektový den se dětem moc líbil a zaujal.

Týdenní pobyt žáků na Dolní Moravě byl akční a plný zážitkových programů

Po více jak roce jsme s žáky 4. a 5. ročníku zavítali do našeho již známého horského střediska na Dolní Moravě v rámci týdenního aktivního pobytu v termínu 15. – 19. května. Tento pobyt jsme pojali jako zábavně aktivní, zážitkový a cykloturistický. Naše kola nám spolu s žáky a vyučujícími odvezl cyklobus společnosti BD Trans Letohrad. V tomto krásném zimním středisku a lyžařském areálu alpského typu jsme byli ubytovaní v krásné horské chatě Terezka, kde jsme měli velmi příjemné ubytování s výbornou stravou a širokým výběrem snídaňové nabídky. Žáci měli velmi zajímavý a pestrý každodenní program. Navštívili velmi známou „Stezku v oblacích“ a přitom se mohli svést na Mamutí horské dráze, která se svými 3 kilometry je nejdelší v Česku a druhá nejdelší v Evropě. Skvělý zážitek čekal žáky v lanovém parku, kde ve třech družstvech absolvovali zážitkový program. Kromě lanového parku plnili úkoly i na lezecké stěně a v jeho okolí, přitom získávali indicie na vytvoření hledaného slova, které jim zajistilo získání pokladu a sladkých cen. Dále absolvovali zážitkovou interaktivní hru ve Stamichmanově štole, kde pomocí programu na tabletu luštili číselný kód, který je opravňoval otevřít truhlu a vzít si poklad v podobě krystalu a diamantu. Program ve Stamichmanově štole jsme absolvovali v rámci 10 kilometrové cyklistické túry po vrcholcích a sjezdovkách areálu Dolní Morava. Na kolech jsme absolvovali ještě dvě horské cyklotrasy. První vedla od chaty Terezka až do Červeného Potoka kolem řeky Moravy v krásné přírodě včetně různorodého terénu i profilu trati. Spolu se zpáteční cestou měřila celkem 12 kilometrů. Druhá trasa měřila 20 kilometrů. Nejdříve jsme se společně s koly nechali vyvést lanovkou k chatě Slaměnka, od které jsme nejprve jeli „hřebenovkou“ po krásných kopcích Dolní Moravy a následně sjížděli do údolí až k řece Moravě. Celkem jsme na kolech urazili krásných 42 kilometrů za tři „cyklotúry“. Spolu s žáky jsme si užili krásných a zajímavých chvil a tak se nám v pátek ani nechtělo odjíždět domů. Všichni si na tento pobyt odnesli nádherné vzpomínky a hlavně aktivní zážitky v nádherné a kouzelné přírodě.

Cykloturistika na „Den dětí“ a fotografování dětí

23. května proběhlo v naší škole tradiční fotografování dětí, tříd a malých skupinek. Velice krásné fotografie pro nás připravila paní Šárka Šimková z Letohradu. Počasí si s námi tetokrát mírně pohrálo, i tak jsme využili jeho přízně a vše jsme zvládli. I letos se tradičně fotky moc povedly.

Začátkem června absolvovaly děti tradiční turistický výlet do okolí našich obcí a cykloturistický výlet z Bohousové do Letohradu v délce 32 kilometrů. V Letohradu jsme navštívili oblíbenou cukrárnu a odměnili jsme se v polovině trasy. Také nám vyšel čas na odpočinek v zámeckém parku, kde jsou k vidění různí papoušci ve voliérách a klokan v pěkném výběhu. Všichni byli moc stateční a zvládli absolvovat náročné trasy. Odměnou byla relaxace a odpočinek na zahradě školy s opékáním buřtů a uzeniny.

Workshop v rámci návštěvy ručních papíren Velké Losiny

Celá škola se už nemohla dočkat dne 8. června, kdy jsme se vydali do Velkých Losin. Cílem byla samozřejmě ruční papírna. Velkolosinská manufaktura dnes patří k nejstarším doposud pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Ručně čerpané papíry a dnešní sortiment exkluzivních výrobků z nich získaly trvalé místo a oblibu u příznivců tradičních českých rukodělných výrobků.
Unikátní areál významné technické památky, která zejména z pohledu více jak čtyřsetleté historie tradiční ruční papírenské výroby nemá v oblasti střední Evropy obdoby, byl v roce 2001 vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou.

Nejprve jsme si prohlédli muzeum a historii ruční výroby papíru, mohli jsme vidět i zmenšený model výrobní linky, zhlédli jsme videoprojekci o papírně a okolí a pak jsme již přešli do provozních prostorů, kde vzniká poctivá výroba tohoto unikátu. To nejlepší přišlo na závěr, kdy si žáci mohli ve dvouhodinovém work shopu vyrobit vlastní ručně vytvořený papír. Nejprve nabrali směs, sítem ji zbavili přebytečné vody, pak vylisovali a mohli dát na sušící zařízení. Než jim výrobek uschnul, tak si zhotovili vlastní obálku, pořídili pečeť, nebo vytvořili pohlednicový potisk na menší papír. Pak už si vyzvedli v sušičce svůj ručně zhotovený papír a odnesli si desky s množstvím výrobků. Nemohla chybět návštěva obchodu ručních papíren, kde si žáci zakoupili různé suvenýry pro sebe, sourozence, nebo své rodiče.

Myslivecké dopoledne v areálu Snů SDH Bohousová

 Koncem června nás navštívil spolek myslivců a pan Hynek z České Rybné se soutěžním programem pro děti v areálu SDH Bohousová. Nejprve před děti předstoupili samotní myslivci se svými psy různé rasy. Jednotlivě představili své psy a řekli k nim zásadní informace a zajímavosti Pak se děti rozdělily do skupinek po 6, samy si určily název týmu a mohlo se začít s plněním úkolů. Skupinky pak chodily na jednotlivá stanoviště, kde poznávaly zvířecí stopy anebo zvuky, dále druhy rostlin anebo stromů, také přiřazovaly zvěř podle paroží anebo připravených obrázků. Mohly si i vyzkoušet střelbu z malorážky na různé velikosti terčů. Na závěr se spočítaly přidělené body ze soutěží a vyhlásily výsledky. Děti za snahu obdržely drobné ceny a sladkosti. Tento myslivecký program byl velmi zajímavý a poučný.

Děti zažily zábavu se stavebnicí „Geomag“

S tradičně oblíbenou stavebnicí přijela do školy paní Balvínová v programu „Geomag na cestách“. Děti se rozdělily do dvou tříd a dále na menší skupinky. Obdržely jednotlivé díly stavebnice a mohly začít tvořit. Dostaly k ruce předlohy možných výtvorů anebo tvořily podle vlastní fantazie. Konečné stavby a výtvory byly opravdu povedené a hlavně nápadité.

 

Na úplný závěr … slavnostní ukončení školního roku a loučení s páťáky

V pátek 30. června proběhlo slavností ukončení školního roku, kdy jsme rozdali dětem jejich vysvědčení a rozloučili jsme se s žáky 5. ročníku, kteří obdrželi od naší školy dárky v podobě pamětní knihy. Všichni dospělí jsme jim popřáli úspěšné pokračování školních let v nové škole.

Na závěr bych rád poděkoval rodičům za jejich trpělivou spolupráci, kolegům za velmi kvalitně odvedenou kolektivní práci, vedení obce za přízeň naší škole a vzornou spolupráci a nám všem už jen klidné dny, příjemné a inspirující léto, klidné dovolené a co nejvíce radostných chvil s blízkými.

 

 

Školní rok 2021/2022

 

A na závěr … slavnostní ukončení školního roku a loučení s páťáky

Ve čtvrtek 30. června proběhlo slavností ukončení školního roku, kdy jsme rozdali dětem jejich vysvědčení a rozloučili jsme se se skvělými žáky 5. ročníku, kteří obdrželi od naší školy dárky v podobě knihy a pamětných školních dárků. Všichni dospělí jim popřáli úspěšné pokračování školních let v nové škole a všem pěkně prožité prázdniny.

Na závěr bych rád poděkoval rodičům za jejich trpělivou spolupráci, kolegům za velmi kvalitně odvedenou kolektivní práci, vedení obce za přízeň naší škole a vzornou spolupráci a nám všem už jen klidné dny, příjemné a inspirující léto, klidné dovolené a co nejvíce radostných chvil s blízkými. Petr Skulbaševský, ředitel školy.

Červnové akce … cykloturistika, fotografování a dopravní hřiště

Začátkem června absolvovaly děti tradiční turistický výlet do okolí našich obcí a cykloturistický výlet do Žamberku a Letohradu v délce 32 kilometrů. Všichni byli moc stateční a zvládli absolvovat náročné trasy. Odměnou byla relaxace a odpočinek na zahradě školy s opékáním buřtů.  Také proběhlo v naší škole tradiční fotografování dětí, tříd a malých skupinek. Velice krásné fotografie pro nás připravila paní Šárka Šimková z Letohradu. I přes méně příznivé počasí se fotky moc povedly. Se zajímavým vzdělávacím a výchovným programem zaměřeným na třídění odpadů přijel odborník ze společnosti „Tonda obal na cestách“. Děti se dozvěděly zajímavé informace ke třídění a zpracování odpadů.

V úterý 21. června ještě děti absolvovaly tradiční výchovný program na Dětském dopravním hřišti v Žamberku ve spolupráci s SVČ Animo. Program obsahoval výukový film a ukázky správného chování na silnici a také samotná jízda na dopravním hřišti s pravidly. Tato akce se vždy odehrává před zahájením letních prázdni, aby se děti poučily o správním chování na komunikaci, ať už jako chodec nebo cyklista, případně jízdě na koloběžce.

 

Velice poučný a vzdělávací výlet do sklářské oblasti Krkonoš

Letošní školní výlet jsme směřovali za cílem poznat sklářský průmysl oblasti Krkonoš. Nejprve děti čekalo zastavení v obci Poniklá, kde se seznámily s výrobou perličkových ozdob a kromě vlastní prohlídky provozu této manufaktury zažily výrobní program, kde si sami pod vedením paní provozní vyrobily ozdobu – hvězdičku z těchto perliček. Tato manufaktura a vlastní výroba perličkových ozdob patří do světového kulturního dědictví UNESCO. Tento poznávací výlet jsme zakončili ve sklárnách Novosad a syn v Harrachově. Tady si mohly děti prohlédnout přímo provoz této významné sklárny, odkud se vyváží nádherné výrobky do celého světa. Spatřily skláře, který před nimi vyfukoval skleněné výrobky, a také navštívily brusírnu, kde se tyto výrobky dokončují. Na závěr jsme si mohli v podnikové prodejně zakoupit hotový skleněný výrobek. Bezmála tříhodinová cesta zpět byla plná zajímavých dojmů i těšení se, až děti ukáží svým rodičům zakoupené výrobky ze skla.

 

Ve škole strašily Čarodějnice aneb zážitkový program pro děti

Dne 29. dubna jsme uspořádali pod vedením paní vychovatelky čarodějnický rej. Děti přišly do školy v kostýmech i pedagogické pracovnice nezůstaly pozadu, čímž přispěly ke krásné atmosféře této akce. Děti si během dne vyplnily čarodějný list, vyrobily papírovou čarodějnici a v rámci družiny se zapojily do různých soutěží. Proběhla také malá tombola a všichni si odnesli drobný dárek.

 

Skvělá akce pro naše předškoláky a povedený zápis do 1. ročníku

Dne 21. dubna se v ZŠ Bohousová konal zápis žáků do 1. ročníku pro školní rok 2022/2023. Teď už si byly děti ve škole jistější, díky předešlé akci „Školákem nanečisto, aneb kdopak by se školy bál“. Po splnění všech náležitostí zápisu, byly všechny děti – předškoláci přijati. V letošním roce přišlo k zápisu 6 dětí – především z MŠ Záchlumí, z toho byl potvrzen jeden odklad docházky o jeden školní rok. Za veškerou snahu dostali předškoláci omalovánky, pastelky, různé reklamní předměty – propisovací tužky a baterky a kytku Sedmikrásku, aby se o ni mohli sami starat. Tak předškoláci 1. září, hurá, škola volá.

 

V březnu jsme ukončili plaveckou výuku

Poslední pondělí v březnu absolvovali žáci poslední lekci plavecké výuky v bazénu v Ústí nad Orlicí, kde strávili svůj čas volnějším režimem výuky a mohli si vyzkoušet jízdu tobogánem, vyzkoušet parní lázeň, vodní vířivku, nebo hrát různé hry ve vodě a vodní pólo. Žáci obdrželi za své snažení během výcviku „Mokré vysvědčení“ v podobě kapra, úhoře, žraloka, nebo delfína, volné vstupenky do bazénu a jako dárek pěnové vodolepky do vany.

 

Letošní lyžařský výcvik zažili žáci na Dolní Moravě

V letošní zimní sezóně jsme zavítali, díky výborným sněhovým podmínkám, s žáky školy premiérově do lyžařského areálu na Dolní Moravě, kde jsme absolvovali celodenní lyžařský výcvik v lyžařské škole Amálka. Začátečníci a menší děti zkoušeli své první obloučky a dovednosti na dětském pásovém vleku a Tatrapomě pod vedením zkušených lyžařských instruktorů. Ti starší a zkušenější již od začátku využívali velkou sedačkovou lanovku, zdokonalovali oblouk z pluhu, dlouhý, krátký oblouk, lyžařskou techniku a další dovednosti pod vedením pana ředitele, nápomocny byly i dvě studentky letohradské školy. V polovině výcviku byl pro děti připraven oběd v horské chatě Marcelka, všichni si moc pochutnali na výborné polévce a kuřecím řízku s bramborem. Po obědě se někteří žáci v průběhu výcviku přesunuli z dětských vleků na sedačkovou lanovku a zkusili si sjíždět velkou a náročnější sjezdovku. Po skončení celodenní zimní akce nás zájezdový autobus odvezl zpět ke škole. Děti měly tuto celou akci hrazenu ze školního projektu Šablony III. Tento zimní lyžařský zájezd se všem moc líbil a zaujal.

 

Slavnostní předávání pololetního vysvědčení ve 100 let staré třídě a program v Muzeu řemesel v Letohradu

Na žáky školy čekalo před ukončením 1. pololetí po dvou letech opět překvapení, které bylo spojeno s předáváním pololetního vysvědčení. Před pololetními prázdninami jsme 2. února navštívili Muzeum řemesel v Letohradu. Nejprve se žáci seznámili s expozicí řemesel ve třech patrech sýpky. Mohli poznat, jak se vyrábělo mýdlo, paruky, klobouky, nebo jak pracoval hodinář, sedlář, holič, cukrář, pekař, mlynář a další živnosti, zkrátka řemesla stará přes 100 let. V rámci výukového programu pod vedením šikovné paní provozní poznávali, jak se dříve mlela mouka, nebo vyráběly klobouky. Velkým zážitkem bylo pro žáky, když byli osobně zapojeni do ukázky, jak se dříve vyráběla látka ze lnu a následně vyrábělo plátno. Nahlédli také, jak to vypadalo v dřívějším obchodu, zvaném „hokynářství“. Naši žáci byli v závěru programu pochválení za svoje chování, pohotovost a znalosti ke starým řemeslům. Po prohlídce expozice řemesel a výukovým programu na ně čekal hlavní program ve 100 let staré školní třídě. Po úvodu a krátkém povídání o dřívější škole a jejími zvyky, čekalo žáky samostatné poznávání dřívějších pomůcek, nebo školních potřeb dětí téměř před 150 lety. Děti si mohly vyzkoušet některé dobové tresty, např. sedět v „oslovské lavici“, nasadit si masku oslí hlavy, klečet na polínkách nebo kamenech. Někteří „zájemci“ obdrželi od pana „řídícího“ symbolický trest rákoskou přes ruce. Vše vydrželi a statečně nesli. Děti také skládaly na magnetické tabuli obrázky, které se dříve používaly při výuce. Po ukončení výukového programu předaly třídní učitelky slavnostně svým žákům vysvědčení za 1. pololetí. Každý žák byl také na památku vyfotografován profesionální fotografkou paní Šimkovou. Pamětné fotografie v retro stylu obdrželi žáci zdarma, jako dárek školy. Celý výukový program byl žákům hrazen ze školního projektu Šablony III.

 

Školní vánoční besídka pro děti a dospělé

V pátek 17. prosince se konala školní Vánoční besídka, kde si žáci předali vzájemně dárky a také si připravili pro ostatní různá vystoupení. Letošní vystoupení měla velmi vysokou úroveň a pestré složení, kdy žáci předvedli taneční vystoupení, dále recitaci a zpívání vánočních koled nebo hudební vystoupení na flétnu, elektrické piano a housle. Žáci 5. ročníku si pak připravili vlastní krátké vzpomínkové video na prožité školní aktivity. Ještě před obědem jsme s žáky navštívili představení živého betlému, který si připravili rodiče žáků školy a dětí z mateřské školky. Toto představení bylo velmi milé a povedené.

Zahájení plavecké školy pro děti

Všichni už jsme se těšili po více jak roce na plaveckou školu, kterou jsme zahájili v pondělí 6. prosince. Děti celkem čeká 10 plaveckých lekcí, mladší prožijí přípravnou výuku, a starší základní plavecký výcvik a zdokonalovací výuku. Naučí se více plaveckých stylů, zdokonalí si plavecký styl a dovednosti a také si někdy užijí vodní vířivku. V závěru plavecké školy se zájemci vyfotografují pod vodou na památku.

Návštěva Mikuláše ve škole aneb Čertovské hry

3. prosince navštívili naší školu čerti, Mikuláš a andělé a připravili si pro mladší žáky spolu s paní vychovatelkou Miroslavou Dvořákovou tradiční „Čertovské hry“, kdy v rámci různých soutěží získávali čertovské peníze „Čerťáky“ a za ně si potom mohli koupit v čertovském obchodě různé potřeby, pamlsky, nebo omalovánky.

Preventivní program ve škole a návštěva divadelního představení

Pro naše děti jsme zorganizovali preventivní a vzdělávací program pro děti s názvem „Respektování se a spolupráce ve skupině“. Děti plnily různé úkoly a zábavnou formou hry poznávaly potřebu vzájemné spolupráce a tolik potřebného respektování se. Žáci také navštívili divadelní představení „Dobrodružství hastrmana Tatrmana“ v Divišově divadle v Žamberku.

Týdenní pobyt žáků na Dolní Moravě spojený s cykloturistikou a zážitkovým programem

Místo dlouhodobě plánovaného pobytu žáků ve Vysokých Tatrách, jsme se rozhodli díky současným podmínkám cestování do zahraničí, uskutečnit pro žáky 5. a 6. ročníku týdenní pobyt na Dolní Moravě v termínu od 18. do 22. října. Tento pobyt byl jsem pojali jako zábavně aktivní, zážitkový a cykloturistický. Naše kola nám spolu s žáky a vyučujícími odvezl cyklobus společnosti Audisbus Rychnov nad Kněžnou. V tomto krásném zimním středisku a lyžařském areálu alpského typu jsme byli ubytovaní v krásné horské chatě Terezka, kde jsme měli velmi příjemné ubytování s výbornou stravou a širokým výběrem snídaňové nabídky. Žáci měli velmi zajímavý a pestrý každodenní program. Navštívili velmi známou „Stezku v oblacích“ a přitom se mohli svést na Mamutí horské dráze, která se svými 3 kilometry je nejdelší v Česku a druhá nejdelší v Evropě. Skvělý zážitek čekal žáky v lanovém parku, kde ve třech družstvech absolvovali zážitkový program. Kromě lanového parku plnili úkoly i na lezecké stěně a v jeho okolí, přitom získávali indicie na vytvoření hledaného slova, které jim zajistilo získání pokladu a sladkých cen. V rámci relaxační a zábavné činnosti jsme navštívili Mamutíkův vodní park se spoustou atrakcí, her, lanovek a lezeckých sítí. Na kolech jsme absolvovali dvě horské cyklotrasy. První vedla údolím Dolní Moravy kolem řeky Moravy v krásné přírodě včetně náročného terénu i profilu trati. Měřila celkem 17 kilometrů. Druhá trasa měřila 20 kilometrů. Nejprve jsme se museli spolu s koly nechat vyvést lanovkou k chatě Slaměnka, od které jsme nejprve jeli „hřebenovkou“ po krásných kopcích Dolní Moravy a následně sjížděli do údolí až k řece Moravě. Spolu s žáky jsme si užili krásných a zajímavých chvil a tak se nám v pátek ani nechtělo odjíždět domů. Všichni si na tento pobyt odnesli nádherné vzpomínky.

Návštěva člena Českého červeného kříže

Pro žáky jsme také připravili návštěvu člena Českého červeného kříže pana Hodovala, který tradičně v naší škole připravuje kvalitní vzdělávací program první pomoci se zajímavou soutěží v přímé masáži srdce na dvou figurínách.

Podzimní výlet na Kunětickou horu

V měsíci říjnu jsme s žáky navštívili Perníkovou chaloupku u Kunětické hory, kde si žáci vyslechli pravé znění této známé pohádky od pan průvodce a mohli si zakoupit místní pardubický perník a další suvenýry. Všem zúčastněným se tento program velice líbil a konečně jsme se mohli jako škola zúčastnit nějaké podobné akce.

Informace k zahájení nového školního roku

Loňský školní rok byl pro děti i dospělé poněkud atypický, ze 2/3 se děti učily distančně, rodiče tak museli řešit hlídání a také se mnohdy zapojit do online výuky spolu s dětmi. Učitelé byli s žáky spojeni přes monitor a dělali svoji práci velice odpovědně a kvalitně. Ovšem raději by monitor, jako bariéru přímého kontaktu, odstranili a pomohli se vzděláváním dětem v reálném prostředí prezenční výuky přímo ve škole. Všichni zainteresovaní v tomto netypickém vzdělávání obstáli a svým odpovědným a kvalitním přístupem přispěli ke zdárnému průběhu. Děti také přišly o spoustu školních aktivit (sportovní, kulturní, vzdělávací aj.), které jim měly zpestřit školní docházku. A proto si všichni přejeme, aby se tato situace nikdy neopakovala a letošní školní rok proběhl běžně prezenčně a děti aby si užily svých kamarádů, vyučujících a také pestré nabídky školních aktivit. Věřím, že tento školní rok bude úžasný, protože ve škole pracuje skvělý a obětavý tým a jde jim především o vytvoření příjemného prostředí a spokojené děti a rodiče.

Slavnostní zahájení v naší škole proběhne ve středu 1. září a tento den přivítáme pěkný počet 12 nových prvňáčků – jmenovitě podle abecedy: Petr Antes, Adéla Faltová, Eva Hufová, Markéta Hynková, Adéla Kalousová, Mariana Kosařová, Edita Makaloušová, Tomáš Mazura, Tomáš Praus, Eliška Pýchová, Tobias Táborský a Petr Tobiška. Děti, jejich rodiče a blízké přivítá celý pedagogický sbor, pan starosta a starší děti. Nové prvňáčky také čeká zábavné splnění různých úkolů s paní vychovatelkou ve školní družině.

V letošním školním roce k nám přechází z mateřské školky asistentka pedagoga paní Alena Planíková, která bude působit v 1. ročníku. Celkem 41 dětí je rozděleno do tří tříd: I. třída pod vedením paní učitelky Radky Dvořákové bude ve spoji 1. a 2. ročník, II. třída pod vedením paní učitelky Andrey Mačalíkové bude ve spoji 3. a 4. ročník a ve III. třídě bude pod vedením paní učitelky Ivy Nosálové samostatný 5. ročník. Ve školní družině bude s dětmi pracovat a tvořit zajímavé a pestré volnočasové aktivity paní vychovatelka Miroslava Dvořáková a také asistentka pedagoga Lenka Valentová a Miri Gloser. O školu a její okolí se pečlivě stará provozní pracovnice Hana Dostálová, která bude také dětem a dospělým vydávat obědy.

Děti a dospělé čeká ve školním roce mnoho aktivit, jako třeba podzimní výlet, plavecká škola, lyžařská škola, divadelní představení, projektové dny školy, sportovní soutěže, Čarodějnické hry, výchovně vzdělávací programy, čtení v knihovně nebo dopravní výchova na dětském dopravním hřišti. Také si budou moci vybrat z pestré nabídky zájmových kroužků – florbal, sportovní, hudební, šikovné ruce a další.

Na závěr mi dovolte, abych popřál dětem šťastné zahájení školního roku a jeho bezproblémový průběh, rodičům krásné a příjemné chvíle strávené se svými dětmi, kolegům mnoho energie a sil na zvládnutí nelehké práce pro úspěšný průběh školního roku a vedení obce mnoho pozitivních chvil a optimismu. A nám všem asi to nejcennější, pevné zdraví.

Slavnostní zahájení školního roku 2021/2022

První tradiční akcí školy bylo slavnostní zahájení nového školního roku, které připadlo na 1. září. Paní učitelka Radka Dvořáková a ředitel školy Petr Skulbaševský přivítali opět po dvou letech neskutečný počet prvňáčků, a to skutečných 12!!! Přítomen byl také pan starosta Miroslav Falta, který dětem předal pamětní listy. Dále obdrželi prvňáčci balíček školních pomůcek v hodnotě 600Kč, na kterém se podílela kromě školy i Obec Záchlumí, krabici na výtvarné potřeby, která je bude provázet až do 5. ročníku a dárkovou tašku „Bezpečně do školy“ z projektu Pardubického kraje. Kulturní a hudební pásmo pro nové žáky připravila paní vychovatelka Miroslava Dvořáková. Rodičům byla představena i nová paní asistentka pedagoga Alena Planíková, která je k dispozici v 1. třídě žákovi s podpůrnými prostředky. No a nakonec, co víc si přát, než krásný, šťastný a úspěšný školní rok, jak pro nové žáky, tak i pro všechny pracovníky školy, vedení obce a v neposlední řadě i rodiče žáků školy.

Školní rok 2020/2021

Plnohodnotná prezenční výuka, cyklistický výlet, návštěva propasti Macocha, dopravní hřiště a zakončení školního roku

Máme za sebou poněkud zvláštní školní rok, který byl ve větší míře narušen dlouhodobým uzavřením škol, kdy žáci museli zvládnout pro ně náročnou distanční výuku, která nikdy nemůže plně nahradit prezenční výuku se sociálními kontakty a školními aktivitami. Na kvalitním průběhu distanční výuky se svým konáním podíleli všichni pedagogové školy a v neposlední řadě samotní rodiče žáků vzornou spoluprací. Neblahé na tom však je, že české děti byly na distanční výuce nejdéle v celé Evropě, což není dobrá vizitka konání naší vlády. Dětem to znemožnilo zažít různé typy aktivit – vzdělávacích, kulturních, poznávacích a sportovních. Přišly o možnost zažít plaveckou výuku, lyžařskou školu, poznávací výlety, projektové dny školy, pobyty v přírodě nebo sportovní akce a soutěže. Všichni si tedy určitě přejeme, aby v dalším školním roce poznaly děti pouze prezenční výuku a plnohodnotně výše zmíněné školní aktivity.

Prezenční výuka tedy probíhala v plném proudu i v měsíci květnu až do konce školního roku. Pedagogové v tomto období vykonali velký kus práce, aby dětem předali veškeré podstatné učivo a případně doladili učivo z distanční výuky. Aby byl pro děti konec školního roku zajímavý a vše se netočilo pouze kolem vyučování, připravili jsme pro ně spoustu zajímavých aktivit a školních akcí. Děti zažily ve škole „Čarodějnické hry“, absolvovaly turistický výlet do okolí našich obcí s opékáním nebo cykloturistický výlet do Žamberku a Letohradu. Zajímavá byla v rámci odpolední školní družiny návštěva v keramické dílně paní Evy Musilové, kde si děti mohly vyrobit okrasné cedule se jmenovkou. Tímto velmi děkuji paní Evě Musilové za nabídku, ochotu a umožnění této krásné akce v její dílně pro naše děti. Začátkem června proběhlo v naší škole tradiční fotografování dětí, tříd a malých skupinek. Velice krásné fotografie pro nás připravila paní Šárka Šimková z Letohradu. Dne 14. června čekal na děti velice zajímavý celodenní výlet na Propast Macochu s bohatým programem. Z parkoviště nás vláček dovezl pod lanovku, která nás vyvezla na horní lávku samotné propasti. Zde si mohly děti koupit různé suvenýry nebo se podívat po krásném okolí. Pak nás čekal velice chutný oběd přímo na Chatě Macocha v podobě masového vývaru s těstovinou a vepřovou svíčkovou na smetaně. Po obědě nás lanovka dopravila zpět na parkoviště, kde nás čekala příjemná slečna průvodkyně, která nám ukázala nádherné podzemní prostory krápníkové jeskyně. Program byl zakončen plavbou na lodičkách po řece Punkvě uvnitř jeskyně. Tento výlet byl součástí projektového dne v rámci projektu Šablony II., takže děti měly výlet zadarmo. Všem se tato akce velmi líbila.

V pondělí před vysvědčením ještě děti absolvovaly výchovný program na Dětském dopravním hřišti v Žamberku ve spolupráci s SVČ Animo. Program obsahoval výukový film a ukázky správného chování na silnici a také samotná jízda na dopravním hřišti s pravidly. A protože děti přišly o sportovní aktivity, připravili jsme pro ně sportovní soutěž a v úterý jsme vyhlásili a ocenili děti v rámci školního sportovního čtyřboje, který se skládal ze skoků přes švihadlo, šplhu o tyči, hodu míčkem a vytrvalostního běhu.

Myslím, že jsme v naší škole brali vše odvážně a s rozumem a i přes různá opatření připravili pro děti pestrý a bohatý program různých aktivit.

Ve středu 30. června proběhlo slavností ukončení školného roku, kde jsme se rozloučili s žáky 5. ročníku, kteří obdrželi od naší školy dárky v podobě knihy a pamětných desek s fotografiemi z průběhu let, které v naší škole strávili. Ještě jednou jim přeji úspěšné pokračování školních let v nové škole.

Na závěr bych rád poděkoval rodičům za jejich trpělivou spolupráci, kolegům za velmi kvalitně odvedenou kolektivní práci, vedení obce za přízeň naší škole a vzornou spolupráci a nám všem už jen klidné dny, příjemné a inspirující léto, klidné dovolené a co nejvíce radostných chvil s blízkými.

 

Návštěvy předškoláků ve škole a návrat dětí do školy 12. dubna 2021

Také v měsících březen – duben pokračovala na všech typech škol distanční výuka. S nadějemi jsme vyhlíželi nejbližší termín otevření škol a doufali, že se to podaří nejdéle v polovině dubna. Distanční výuku naše škola zvládla velice dobře a profesionálně a proto jsme nemuseli mít strach, že by děti nebyly na prezenční výuku řádně připravené. Za to velice děkuji všem vyučujícím a asistentkám pedagoga, dále rodičům, kteří vzorně a trpělivě spolupracovali a podíleli se tak na zdárném průběhu výuky na dálku a nakonec samotným dětem, které úplně skvěle zvládly tuto netradiční výuku distanční formou, a výtečně s vyučujícími spolupracovaly. Tento přístup všech účastníků distanční výuky zaslouží velký obdiv a přispěl tak k bezproblémovému průběhu.

Během uzavření školy jsme mohli prázdné prostory využít k setkání s předškoláky a jejich rodiči. Letošní zápis, stejně jako loňský, se měl uskutečnit bez osobní přítomnosti dětí ve škole. Individuální návštěvy dětí s rodiči však byly umožněny, čehož jsme plně využili. Všech 12 předškoláků, kteří nastoupí do naší školy k 1. září 2021, nás individuálně navštívilo spolu se svými rodiči. Mohli si prohlédnout naší moderní a rodinnou školu s nadstandardním vybavením a podmínkami, splnili první školní úkoly zábavnou formou a zkusili si poprvé zážitkovou práci s interaktivní tabulí. Všechny děti byly velmi šikovné a ve škole se všem moc líbilo. Byly tedy řádně přijaty do naší školy a my se už na ně všechny těšíme 1. září 2021.

Snad všichni pedagogové, rodiče a také děti určitě uvítali, že se mohli žáci 1. stupně základních škol vrátit do svých lavic mezi své kamarády a učitele. Díky skvěle zvládnuté distanční výuce jsme mohli s dětmi bezproblémově navázat na plnohodnotnou prezenční výuku. Děti se učí podle běžného rozvrhu hodin, pouze tělesná výchova je nahrazena venkovním pobytem s protahovacími cviky a pohybovými hrami v rámci jedné hodiny týdně. Pokud je příznivé počasí, tak děti tráví většinu času ve školní družině na školní zahradě volnou i řízenou činností. Většina pracovníků ve školství a samotní rodiče se ovšem podivují, proč mají děti antigenní testování 2 krát týdně, když ve firmách se testuje 1 krát týdně, a také proč po následném negativním testu by ještě měly nosit po celou dobu pobytu ve škole roušky. Také je s podivem, že není umožněna oficiální tělesná výchova v plném rozsahu 2 hodin týdně, když právě přirozený pohyb a školní tělocvik je nejlepší řešení pro zdravý vývoj dítěte a získání přirozené tělesné imunity. Je potřeba tyto zdravé činnosti vrátit do škol co nejdříve, stejně jako organizovaný sport dětí a mládeže. Myslím, že je to bezpečnější, než přeplněné továrny a fabriky, nebo hypermarkety a přednější než umožnění návštěvy na zápasech profesionální fotbalové a hokejové ligy.

Aby byly ve škole činnosti pestré, připravujeme pro děti několik školních aktivit. Připravujeme turistický výlet po okolí obce s opékáním buřtů, cykloturistický výlet pro starší žáky do Žamberku a na rozhlednu „Rozálka“ a také výlet s programem na zámku Potštejn. Dne 9. června proběhne fotografování tříd a dětí paní Šárkou Šimkovou. Dále se chystá školní sportovní soutěž s názvem „sportovní čtyřboj“, kde děti budou absolvovat hod míčkem, skákání přes švihadlo po dobu 30 vteřin, vytrvalostní běh a šplh na tyči 3 metry. Na závěr školního roku se tyto disciplíny vyhodnotí. Asi nejočekávanější akcí je pobyt ve Vysokých Tatrách, který je opět přesunutý na konec měsíce května. Podle aktuální situace se bude řešit jeho uskutečnění.

Všichni si ovšem přejeme, aby ten další školní rok už byl plnohodnotný a běžný, tedy s plaveckou a lyžařskou školou, divadelními představeními, sportovními akcemi nebo vzdělávacími výlety a pobyty.

Pokračování distanční výuky i začátkem roku 2021

Bohužel podle očekávání, se nám po Vánočních prázdninách nevrátili do školy žáci 3., 4. a 5. ročníku, kteří tedy pokračovali se svými vyučujícími distanční formou výuky. Alespoň jsme byli rádi, že mohly nastoupit děti 1. a 2. ročníku, které se svoji paní učitelkou doháněly poctivě učivo, které nemohly úplně plnohodnotně procvičovat při distanční výuce na podzim 2020. Práce se jim opravdu dařila a díky paní učitelce Radce Dvořákové a jejímu výukovému nasazení a paní asistentce Miri Gloser, vše poctivě dobraly a zvládly. Ve školní družině měly velice pestrou činnost a tak pod vedením paní vychovatelky Mirky Dvořákové zažily mnoho činností. Zdravé vycházky do přírody v okolí školy, chodily sáňkovat a bobovat na kopec u Konzumu, zavítaly na obecní kluziště si zabruslit, ale hlavně vyráběly velice povedené a krásné výrobky, které vyzdobily naší školu anebo si je mohly odnést domů a pochlubit se svým rodičům.

V posledních týdnech jsme se těšili, že se nám na přelomu února a března vrátí do školy i ostatní žáci a že budeme moci naplánovat nějaké školní akce a aktivity, které zažívají při běžné prezenční výuce. Čekala by nás plavecká výuka, případně lyžařská škola, jiné sportovní aktivity anebo kulturní a vzdělávací programy, navíc máme stále zamluvený pobyt ve Vysokých Tatrách na termín od 13. do 16. dubna pro žáky 5. ročníku. Situace se však zkomplikovala a začalo se mluvit o potřebě testování dětí a žáků, aby mohli nastoupit na prezenční výuku do školy. Vláda ovšem nebyla schopna zajistit testy včas, aby splnila slíbený termín postupného návratu dětí a studentů do škol 1. března. Tak některé školy začaly jednat na vlastní pěst, aby si testy zajistily samy a umožnily tak návrat dětí do svých škol. I naše škola měla zajištěného dodavatele testů, který by splnil veškeré podmínky dodání včas, aby se naše děti mohly do školy vrátit dříve, než v ostatních školách. Navíc máme zajištěný bezpečný provoz v rámci hygienických podmínek a stravovacího zařízení. Ovšem bylo nutné schválení od Ministerstva školství, na které jsem zasílal požadavek a prosbu o udělení výjimky dřívějšího otevření za dodržení všech nutných podmínek. Do dnešního dne jsem neobdržel vyjádření anebo nějakou zprávu, či informaci. To je pohrdání naší snahy vrátit bezpečně naše děti zpět do škol na tolik potřebnou prezenční výuku.

Navíc se aktuálně dnes řešilo naopak ještě přitvrzení opatření úplným uzavřením všech typů škol a mateřských školek. Termín byl stanoven na pondělí 1. března, přičemž ještě v pátek 26. února v 18 hodin nebyly konkrétní a zaručeně potvrzené informace k dispozici. Což není vůbec od vlády ČR korektní jednání vůči pedagogům, rodičům a také dětem. Školy si tedy musely opět poradit samy a vyučující raději rozdávaly dětem 1. a 2. ročníků učebnice a sešity narychlo domů, aby je měly na pondělí případně připravené na distanční výuku. A rodiče si budou muset narychlo zajistit případné hlídaní svých dětí. Tímto nám vláda ČR vůbec nenapomáhá v naší snaze kvalitního vzdělávání dětí. Osobně podnikám určité kroky ve spojení s některými poslanci, senátory anebo ústavními soudci, abychom mohly děti vrátit do škol v co nejkratší době. Věřte, záleží nám na tom, aby děti dostaly kvalitní péči a vzdělávání přímo ve škole a plnohodnotně zažily sociální kontakty a různé sportovní a vzdělávací akce k jejich kvalitnímu rozvoji po stránce vzdělání a sportovních aktivit.

Období distanční výuky + vzdělávací programy „Mobilní planetárium a 3D kino a vánoční besídka

Všichni zaměstnanci s nedočkavostí vyhlíželi každým dnem, kdy se nám do školy opět vrátí naši žáci a budou prožívat běžné všední dny vzdělávání a školních aktivit přímo ve škole se svými vyučujícími.

Mezi tím si ale museli po necelých 5 měsících opět projít spolu se svými rodiči a vyučujícími distanční formu výuky. Všichni to zvládli na podtrženou jedničku. Děti plnily své povinnosti velice pečlivě a svědomitě. Rodiče se také zapojili s velkým úsilím do této činnosti a svojí ochotou a nasazením výborně spolupracovali, za což jim patří velký dík, a jen tak přispěli ke skvělému zvládnutí distanční výuky.

Vyučující se této situace zhostili velice odpovědně a zabezpečili svým velkým nasazením a spoluprací bezproblémový průběh vzdělávání na dálku. Vytvářeli žákům individuálními konzultacemi a online výukou perfektní podmínky pro distanční výuku. Také se nezištně zapojily paní asistentky a paní vychovatelka. Musím tuto práci zcela vyzvednout a všem zpětně velice poděkovat za perfektní přístup. Zcela příjemně se vede a řídí tak skvělý a jednotný kolektiv, který se dokáže společně domlouvat a ochotně kolektivně spolupracovat. Tato jednotnost a týmovost se v naší škole utvořila od letošního roku, kdy nás doplnily skvělé paní asistentky a letošní 4. ročník převzala paní Iva Nosálová, která je vynikající náhradou za p. uč. Hubálkovou, které byl ukončen pracovní poměr v loňském školním roce, kdy právě z její strany byly nedostatky v kolektivní spolupráci při distanční výuce a následných školních akcích, díky jejímu nepochopitelnému individualistickému přístupu. Zkrátka od letošního školního roku funguje a velice kvalitně spolupracuje skvělý tým. A tak to má být, od toho se potom odráží spokojenost pracovníků školy, dětí, rodičů a také vedení obce. A to dělá dobré jméno školy.

Naprosto úžasná zpráva byla, že jsme mohli přivítat ve škole nejprve děti 1. a 2. ročníku dne 18. listopadu a následně 30. listopadu ostatní žáky 3. až 5. ročníku. Začala konečně kvalitní prezenční výuka a vyučující se pustili do velice náročné práce, aby s dětmi dohnali potřebné učivo. Vše se bezvadně vydařilo, i když mírné zklamání nastalo s nařízením vlády nepochopitelného zákazu tělesné výchovy a zpěvu v rámci hudební výchovy. Protože však děti nutně potřebují přirozený pohyb a udržet si kondici a zdravý životní styl, v rámci hodiny tělesné výchovy chodily na zdravotní vycházky spojené s pohybovou činností, protahovacími cviky a míčovými hrami – vybíjenou a házenou. Myslím, že by se mělo přehodnotit toto rozhodnutí a umožnit již v lednu žákům škol zažívat plnohodnotnou zdravou a tolik potřebnou tělesnou výchovu.

A aby neměly děti ve škole pouze učení, uskutečnili jsme pro ně tři školní akce a programy. V rámci školního projektu Šablony II. měly ve škole zcela zdarma výukové projektové dny. Tím prvním byl vzdělávací program sférického kina „Mobilní planetárium“ a další bylo 3D kino s projekcí „Podmořský svět“. V posledním školním dni před vánočními prázdninami jsme pro děti připravili, pod vedením paní vychovatelky Miroslavy Dvořákové, tzv. „Vánoční hry“, které nahradily neuskutečněné „Čertovské hry“ a školní besídku žáků školy. Všichni se příjemně bavili u plnění různých úkolů a za získané vánoční peníze si děti mohly koupit v obchůdku různé předměty a drobnosti. Tak skončil poslední školní den v tomto kalendářním roce a my si moc přejeme, ať se opět všichni a zdraví sejdeme ve škole dne 4. ledna 2021 na „normální a běžné“ prezenční výuce a reálných školních akcích.

Čeká nás plavecká výuka, lyžařská škola, školní bruslení, sportovní soutěže, dubnový pobyt ve Vysokých Tatrách a další různé vzdělávací programy. Žáci by o tyto akce neměli být ochuzeni a užít si je jako v ostatních školních rocích.

Podzimní aktivity, než se nedomyšleně uzavřely školy

Ještě než se „tradičně“ opět ze dne na den 14. října zavřeli plošně školy v celé republice, stihla naše škola několik školních aktivit. Úspěšní žáci v atletickém čtyřboji ještě stačili převzít dne 15. září 2020 ocenění za neskutečný výsledek v rámci škol Pardubického kraje, když jsme se jako škola, stali absolutním krajským vítězem v atletickém čtyřboji. O tom se již psalo v minulém vydání Zpravodaje.

Také jsme ještě stihli kulturní akci a to 5. října. Kdy k nám přijelo známé a skvělé Divadélko pro školy s úsměvnou pohádkou „Africká pohádka“, kde herci velice vtipně pojali vyprávění o cestovateli a lékaři Emilu Holubovi. Bohužel zavření škol způsobilo, že k nám 14. října neodrazilo „Mobilní planetárium“ se svým vzdělávacím programem. V případě příznivé situace a následném otevření škol, nás čekají další plánované akce, přičemž se některé přesunují z původních termínů. Pobyt žáků na Slovensku ve Vysokých Tatrách v původním termínu od 29. září do 2. října 2020 se musel posunout na termín od 13. dubna do 16. dubna 2021. Dalšími akcemi, které se chystají, jsou návštěva knihovny v Žamberku v rámci vzdělávacího programu, výchovná přednáška pracovníka Českého červeného kříže ve škole, případná návštěva divadelního představení v Žamberku, nebo zahájení plavecké výuky dne 21. prosince 2020. Sportovními akcemi by měli být turnaj ve florbalu a vybíjené, případně lyžařská škola, nebo atletické soutěže.

Školní rok 2019/2020

Po otevření školy 25. května žila Základní škola Bohousová velmi spokojeně, přitom bezpečně a hlavně v plném režimu

Aktivity školy se konaly i po otevření

Den 10. března byl zřejmě pro všechny školy v republice velice smutný a tento datum si budou určitě pamatovat ještě dost dlouho. Den poté se školy uzavřely na dlouhých 10 týdnů a v naší škole to byl „černý“ den. Měli jsme pro děti připravené velké množství aktivit, které jsme museli přesunout na jiný termín, nebo další školní rok, ale i bohužel zrušit. Nic horšího se snad už nemohlo stát. Jednalo se o kulturní programy, vzdělávací akce a výlety, sportovní soutěže a dokonce i posunutí týdenního pobytu žáků ve Vysokých Tatrách.

Navíc školy nebyly připravené na tuto alternativu, která nastala v podobě distančního vzdělávání na dálku, každá škola se tak musela s touto nenadálou situací popasovat po svém a co bylo v jejich silách. Naší škole se podařilo nastartovat včas a docela rychle distanční vzdělávání systémem zadávání domácí práce přes Google Disk, což se velice osvědčilo. Byli jsme tak pozitivně hodnoceni při průzkumu České školní inspekce. S rodiči jsme komunikovali přes email a sociální sítě (messenger, skype) a nabízeli jsme i Online výuku v případě potřeby a probírání nového učiva. Dodávali jsme tak rodinám s dětmi velkou podporu a pomoc, pozitivně jsme je motivovali a byli s nimi v kontaktu non-stop. Velkou zásluhu na tom má školní tým učitelek a vychovatelek (M. Dvořáková, I. Nosálová). Poděkování patří také provozní pracovnici H. Dostálové, která ve spolupráci pečlivě připravovala školu na znovuotevření a bezpečný provoz. Nadstandardní práci v tomto případě vykonaly paní učitelky R. Dvořáková a A. Mačalíková, které ve spolupráci s panem ředitelem neustále komunikovaly s rodiči, nabízely Online výuku a podporu, nebo dokonce probíhala Online výuka při vysvětlování nového učiva. Naši rodiče také zaslouží velký obdiv a úctu za jejich snahu s dětmi vykonávat svědomitě zadanou domácí práci. Takhle si představuji vzájemnou spolupráci a důvěru pro zdárný chod každé školy.

Nic víc nás nemohlo rozveselit, než možnost otevřít 25. května v 6.30 opět dveře naší školy a hlavně přivítat 100% účast dětí ve škole. Byli jsme bezvadně a perfektně připraveni po všech stránkách. Vytvořené školní skupiny, lavice pro každého žáka, desinfekční prostředky, antibakteriální mýdla, hygienické papírové ubrousky a ručníky, systém kvalitní výuky podle rozvrhu, střídání skupin při odběru teplého oběda a možnost odpolední zájmové činnosti ve skupinách do 15 hodin. Zachovali jsme také v dopoledním bloku pohybové činnosti a hry v rámci 1 hodiny tělesné výchovy, kterou v jiných školách zrušili. Výuka probíhá podle rozvrhu hodin s menší úpravou odpoledního vyučování, které jsme minimalizovali, a předměty učí vyučující, jako při běžném provozu, takže se podle svých hodin střídají, v čemž nevidím žádný problém. Naše děti jsou moc šikovné a snaživé, při distančním vzdělávání doma udělaly mnoho práce a spolu s kvalitní výukou na naší škole učivo zvládneme probrat v plné míře. Ve škole jsme žili lehce uvolněně a v příjemném režimu, ne ustrašeně podle přísného manuálu, ale bezpečně. Nebáli jsme se dopřát dětem v červnu také školní aktivity, jako fotografování, vzdělávací program v Ekocentru Oucmanice s názvem „Pečení“ a „Papír“, cykloturistický výlet starších žáků do Žamberku a na rozhlednu „Rozálka“, nebo sportovní den. Dále se uskutečnil projektový den Malé technické univerzity „Stavitel města“ pro žáky 1. a 2. ročníku, nebo další výchovně vzdělávací výlet na samém konci školního roku na zámek do Doudleb nad Orlicí, kde byl našim průvodcem samotný potomek majitelů pan Petr Dujka. Myslím, že jsme to v naší škole vzali se zdravým rozumem lehce uvolněně, aby se děti také ve škole bavili a těšili se do ní, ale zároveň odpovědně a bezpečně. Ono se to opravdu takhle atraktivně dá udělat a zároveň se cítit bezpečně. Proto byla také 100% účast dětí a velká důvěra našich rodičů. Škoda, že mnoho škol pojala výuku jen omezeně, nenabízela odpolední zájmovou činnost, nebo úplně zrušila školní aktivity. Situace totiž nebyla tak děsivá, jak se podle toho některé školy bojácně chovaly. Takže u nás v Bohousové se opravdu kvalitně učilo, aktivně a bezpečně žilo a ničeho jsme se nebáli.

Jen velká škoda, že nás lépe nepodpořila vláda a Ministerstvo školství a zdravotnictví, když neustále měnili názory, pokyny a přípravy na otevření škol. Nezajímali se, jak školy bojují s objednáváním hygienických prostředků anebo lavic pro žáky, materiál šel jen s těží a díky dřívějšímu objednání zajistit. A už vůbec nemluvím o nezájmu finanční podpory státu školám při nákupu potřebných věcí pro zajištění bezpečného provozu škol a v neposlední řadě vytvoření nereálného manuálu pro otevření škol. Tím nám vládní činitelé opravdu moc nepomohli, veškerou odpovědnost nechali na ředitelích škol a tak podle mne v tomto případě značně selhali. Takže jako vždy si školy se vším sami dobře poradily. Tím, jak to zvládla naše škola, můžeme být na sebe hrdí a být příkladem ostatním školám.

Přání a poděkování nám všem

Na závěr bych popřál našim žákům a rodičům spokojené léto a příjemně strávené společné chvíle v období hlavních prázdnin. Kolegům a vedení obce poděkoval za vzájemnou podporu a vřelou a vzornou spolupráci nejen v nelehké době. Ale hlavně všem šťastné a klidné letní pohodové dny, mnoho optimismu a pevné zdraví.

Na základě nově jmenovaného vedení v Mateřské školce v Záchlumí, bych velmi rád poděkoval končící paní ředitelce Evě Musilové za její dlouholetou poctivou, pozitivní a vzornou práci při přípravě, vzdělávání a výchově mnoha generací dětí, které ji ve školce pod rukama prošlo a popřál životní spokojenost, pevné zdraví a mnoho šťastných chvil. Nové paní ředitelce Drahušce Víšové přeji mnoho sil a optimismu do nové funkce, pracovní a osobní spokojenost a hlavně mnoho zdraví a spoustu šťastných let v její práci. A celému kolektivu MŠ Záchlumí bezvadnou a klidnou atmosféru při společné práci.

Výukový program v Muzeu řemesel a slavnostní předávání pololetního vysvědčení ve 100 let staré třídě v Letohradu

Na žáky školy čekalo před ukončením 1. pololetí po třech letech opět překvapení, které bylo spojeno s předáváním pololetního vysvědčení. Před pololetními prázdninami jsme 30. ledna navštívili Muzeum řemesel v Letohradu. Nejprve se žáci seznámili s expozicí řemesel ve třech patrech sýpky. Mohli poznat, jak se vyrábělo mýdlo, paruky, klobouky, nebo jak pracoval hodinář, sedlář, holič, cukrář, pekař, mlynář a další živnosti, zkrátka řemesla stará přes 100 let. V rámci výukového programu pod vedením velmi šikovného pana magistra Čady poznávali, jak se dříve mlela mouka, nebo vyráběly klobouky. Velkým zážitkem bylo pro žáky, když byli osobně zapojeni do ukázky, jak se dříve vyráběla látka ze lnu a následně vyrábělo plátno. Nahlédli také, jak to vypadalo v dřívějším obchodu, zvaném „hokynářství“. Naši žáci byli v závěru programu pochválení za svoje chování, pohotovost a znalosti ke starým řemeslům. Také nahlédli, jak vypadala dříve četnická stanice, výdejna jízdenek na vlakovém nádraží, mlýnice, nebo styl vesnické hospody. Po prohlídce expozice řemesel a výukovým programu na ně čekal hlavní program ve 100 let staré školní třídě. Po úvodu a krátkém povídání o dřívější škole a jejími zvyky, čekalo žáky samostatné poznávání dřívějších pomůcek, nebo školních potřeb dětí téměř před 150 lety. Děti si mohly vyzkoušet některé dobové tresty, např. sedět v „oslovské lavici“, nasadit si masku oslí hlavy, klečet na polínkách nebo kamenech. Někteří „zájemci“ obdrželi od pana „řídícího“ symbolický trest rákoskou přes ruce. Vše vydrželi a statečně nesli. Děti také skládaly na magnetické tabuli obrázky, které se dříve používaly při výuce. Po ukončení výukového programu předaly třídní učitelky slavnostně svým žákům vysvědčení za 1. pololetí. Každý žák byl také na památku vyfotografován profesionálním fotografem panem Foglem. Pamětné fotografie v retro stylu obdrželi žáci zdarma, jako dárek školy. Celý výukový program byl žákům hrazen ze školního projektu Šablony II.

Čertovské hry ve škole

Dne 6. prosince opět po roce navštívili naší školu čerti, Mikuláš a andělé a připravili si pro mladší žáky spolu s paní vychovatelkou Miroslavou Dvořákovou „Čertovské hry“, kdy v rámci různých soutěží získávali čertovské peníze „Čerťáky“ a za ně si potom mohli koupit v čertovském obchodě různé potřeby, pamlsky, nebo omalovánky. Žáci tak psali své jméno levou a pravou rukou najednou, lovili na magnetky čertovské hlavy, házely čertovské brambory do nádoby, skákali v pytli, stavěli věž z kostek, hledali ztracená písmenka abecedy, prolézali tajemným tunelem, recitovali vánoční básničky, nebo skládali čertovské puzzle. Všichni se u toho náramně bavili, i když z počátku měli mladší žáci obavy z povedených čertů. Vše pak zachraňoval Mikuláš a andělé, kteří vždy přesvědčili čerty, že se děti určitě polepší.

 

Pokračování výtvarného programu ve škole

Po úspěšné a zajímavé návštěvě mladších žáků v Muzeu v Rychnově nad Kněžnou ve výtvarném programu, zavítala pracovnice Muzea do naší školy. Pod jejím vedení se mohli žáci 1. – 3. ročníku naučit a vyzkoušet si techniku linorytu. Během 2 hodin si pak sami vyrobili formy, které pak po natření barvami  mohli tiskat na velký balící papír. Práce se jim velmi vydařila a vytvořili nádherné obtisky, které si pak vystavili na chodbě školy.

Úspěch v recitační soutěži

Naši žáci se opět zúčastnili recitační soutěže pořádané Letohradským soukromým gymnáziem v polovině listopadu. Naše škola měla v letošním školním roce účast jak v jednotlivcích, tak i skupinách. Všichni žáci se velmi snažili, dokázali, že je recitování baví a předvedli velmi povedená vystoupení. Nakonec si žáci 3. ročníku v kategorii skupin odvezli 2. místo za přednes básně „Švanda dudák“.Diplomy a ceny si pak mohli přebrat 28. listiopadu na slavnostním galavečeru v evangelickém kostele v Letohradu.

„Kouzla pod pokličkou“ ve Fontáně

14. listopadu k nám do kulturního sálu Fontána zavítal Náchodský klub kouzel a magie s nejúspěšnějšími českými iluzionisty Věrou a Karlem Kašparovými, kteří jsou po celém světě známí pod uměleckým jménem KASPAR MAGIC. Měli pro nás připravený program zvaný „Kouzelný hrad“, který byl velmi poutavý a napínavý. Děti, byly velmi zvídavé a měly snahu proniknout do tajů kouzel. I když byly zapojeny do ukázek triků, tajemství jim nebylo odhaleno. Mohly spatřit kouzla s kovovými kruhy, světelnou show, kouzelné barevné šátky, i triky s bezednou nádobou. Největší úspěch sklidilo představení, kde kouzelník dokázal bez podpor položit svoji asistentku vodorovně ve vzduchu, aniž by ji cokoliv podpíralo. A také, když se kouzelníkovi podařilo provazem omotané asistentce přestěhovat plášť z našeho figuranta. Na závěr se děti mohly s kouzelníky vyfotit a také se naučit nějaké jednoduché triky a kouzla. Všechny děti odcházely z tohoto kouzelnického vystoupení velmi spokojené. Cestou do školy stále přemýšlely, jak zdánlivě lehké triky byly provedeny.

„Cesta kolem světa“ v Divišově divadle

Tak se jmenovalo divadelní představení s mnoha známými i novými melodickými písničkami, které dětem zahrál na kytaru a zpíval hudebník, textař a zpěvák Pavel Novák mladší, který je synem našeho známého hudebního skladatele a zpěváka Pavla Nováka staršího, který patřil v sedmdesátých letech mezi nejznámější československé zpěváky. V Divišově divadle v Žamberku se 5. listopadu přesvědčili nejen naši žáci, že Pavel Novák mladší zdědil po tatínkovi velký cit pro hudbu. Děti si svými melodickými písněmi, se kterými putovali kolem světa, získal a přirozeně je zapojil do děje. Všichni žáci si odvezli s sebou velký zážitek.

Velice povedená návštěva žamberské knihovny

V rámci čtenářských znalostí se vydali žáci 3. – 5. ročníku na výukový program do městské knihovny v Žamberku s názvem „Zákeřné keře“. Paní knihovnice žákům přečetla úryvek ze stejnojmenné knihy, seznámila je s provozem knihovny a pak již děti zasvětila do tajů zajímavé hry. Ve skupinkách chodily po knihovně, hledali zadané úkoly, které se týkaly přírody, a na místě ve spolupráci tvořili odpovědi. Po svačině úkoly společně vyhodnotily a dostali různé ceny v podobě časopisů, knižních záložek a sladkostí. Na závěr se mohli porozhlédnout po knihovně, navštívit dětské oddělení, prohlížet a číst knihy podle záliby, nebo si zahrát deskové hry. To jak byl program velmi zajímavý až poutavý, svědčí 4 hodiny strávené v knihovně. Všichni si této návštěvy a výukového programu velmi užili a dalo jim to hodně do jejich dalšího čtení a čtenářských aktivit.

Podzimní výlety do VIDA Centra a muzea v Rychnově nad Kněžnou

Žáci 3. – 5. ročníku se vydali na tradiční podzimní výlet do VIDA Centra, které je součástí veletržního výstaviště v Brně. Zde zažili ve výukovém programu „Alchymisté“ jaké to je být skutečným vědcem a badatelem. Poznali druhy skupenství látek, jejich proměnu a také zajímavé pokusy při tvorbě suchého ledu, nebo sublimace, což je přeměna pevné látky přímo na plyn. Sami si také vyzkoušeli v laboratořích zmíněné pokusy a také, jak vzniká výroba perlivé vody, nebo napouštění balónků plynem. V další části zhlédli film 3D „Život v oceánu“, kde zblízka viděli, jak to vypadá pod jeho hladinou. Nakonec si procházeli Expozici, kde mohli shlédnout 175 interaktivních exponátů. Mohli vidět, jak vzniká a jak se šíří zvuk, jak vypadá situace při zemětřesení a tornádu, jak si sami vyrobí elektrický proud, funkci plavební komory, jak fungují větrné elektrárny a mnoho dalších přírodních jevů. Žáci 1. a 2. ročníku v ten samý den navštívili muzeum v Rychnově nad Kněžnou, kde si vlastní hrou vyzkoušeli výtvarné dovednosti v programu „Hrátky s barvami a Lehce o grafice“.

Školní družina stavěla hrad a pouštěla draky

Žáci, kteří navštěvují v odpoledním čase školní družinu, se mohli těšit na dvě zajímavé akce. Tou první byl výukový program „Jak se staví hrad“, na který se vydali na hrad Litice, kde je pan kastelán provedl historii a zábavným výukovým programem seznámil na zmenšeném modelu, jak vznikala stavba takového hradu. Děti byly nadšené a odnesly si kromě zážitku i znalosti o stavbě hradu. Další akcí byla tradiční „Drakiáda“, kde si děti vyzkoušely, jak se jim podaří zkrotit svého draka na louce v okolí školy. Bylo k vidění množství pěkných a dlouhých letů při skvělém počasí.

Den otevřených dveří v ZŠ Bohousová

V pátek 27. září u příležitosti otevření nové odborné učebny a zajištění bezbariérovosti v celé budově školy se v 15 hodin otevřeli hlavní vchodové dveře, aby do nich mohli vstoupit první návštěvníci této významné události: poprvé v historii školy se nově otevřela třetí učebna v budově školy a zajistila kompletní bezbariérovost v celé budově (nájezd u vchodu, plošinový výtah a bezbariérové WC). Hned při vstupu se hosté zapsali do pamětní knihy návštěv a obdrželi pamětní reklamní tužku a plakátek, malí návštěvníci si mohli vybrat nějakou sladkost. V přízemí budovy již mohli spatřit plošinový výtah pro imobilní žáky, nebo návštěvy, dále nové modernizované šatny a příjemně vyzdobené chodby, nebo nadstandardně rekonstruované a vybavené toalety pro žáky. Také mohli shlédnout výstavu sportovních úspěchů žáků školy v atletice, nebo ve florbalu v podobě fotografii, klipů, plaket, diplomů a pohárů. Po cestě do 1. patra budovy mohli spatřit „fotoklipy“ po stěnách z různých akcí školy (sportovní, exkurze, výukové programy, vánoční vystoupení a další) a také prosklenou vitrínu s poháry a diplomy z úspěšných sportovních akcí, nebo soutěží SDH Bohousová, které získali žáci školy. V 1. patře již mohli navštívit prostory nové moderní odborné učebny s plnou výbavou a multifunkční tabulí s dataprojektorem a dotykovou jednotkou (nejmodernější technologie v ČR) a prostorné bezbariérové nadstandardně vybavené WC. Kromě toho mohli nahlédnout do obou původních kmenových učeben, avšak vybavených moderním novým nábytkem a novou víceúčelovou tabulí. V I. třídě mohli vidět výstavku didaktických pomůcek z Matematiky, Českého jazyka, Přírodovědy, nebo Vlastivědy z dávné historie až po současnost. Ve II. třídě se promítali na dataprojektoru fotografie ze školních akcí a na lavicích byly vystaveny učebnice a pracovní sešity, které žáci využívají k výuce dnes. Také mohli vidět články o naší škole a úspěších žáků v místním tisku (Zpravodaj) i regionálním tisku (Žamberské listy a Orlický deník). Po této prohlídce je čekaly příjemné chvíle v podobě občerstvení (káva, čaj, studené nápoje, zákusky, řezy, nebo chlebíčky a slané pečivo) v prostorách školní výdejny a jídelny, kde mohli také nahlédnout do školní kroniky, nebo i obecní kroniky s doprovodným komentářem pana Matyáše (obecní kronikář). Tato akce byla velmi povedená, návštěvníci mohli vidět krásné a modernizované prostory školy, úspěchy našich žáků a milé rodinné prostředí nadstandardně vybavené školy. Velmi vlídné prostředí využili také k příjemnému povídání u našeho občerstvení. Ten den školu navštívilo kolem 120 návštěvníků, možná ještě víc (někteří návštěvníci a malé děti se mohli zapomenout podepsat). Ale rozhodující je, že se návštěvníkům u nás v krásné škole líbilo. Aktuální dodatek: kromě toho, že se akce „Den otevřených dveří“ zúčastnila spousta rodičů, lidí z obce, nebo okolních obcí a pedagogických pracovníků jiných škol, byla trochu stinná stránka akce neúčast některých osob a to bez omluvy!!! Je zvláštní, že osobní pozvánku na tuto akci dostal ředitel ZŠ Nádražní 743 v Žamberku pan Pospíšil, na jehož školu odchází z 5. ročníku naší školy nejvíce žáků (asi 90%) a tento pán nebyl schopen, či ochoten navštívit naší školu v tento významný den a podívat se odkud mu vůbec přichází takové množství žáků. A to vše bez nějaké omluvy!!! Tento počin ředitele Pospíšila považuji za pohrdání prací pedagogů naší školy a myslím, že jsme si zasloužili alespoň řádnou a slušnou odpověď, nebo alespoň omluvu. Jde mu tedy o (naše) žáky jen aby získal hlavy a počty pro školní rozpočet??? Myslím, že tímto jeho počinem dal jasnou odpověď!!! Já bych se osobně za takové počínání styděl!!! Takto si počínali i někteří jiní pozvaní ředitelé okolních škol, třeba přes kopec. Co v tom hledat??? Zajímavé je, že si našel cestu na tuto naší akci ředitel ZŠ 28. října Žamberk pan Žejdlík, kam již delší dobu neodešel ani jeden žák, přesto se namáhal přijet a podívat se na nadstandardně modernizovanou obecní školu. To vypovídá o všem!!! Petr Skulbaševský, ředitel ZŠ Bohousová

Slavnostní zahájení školního roku 2019/2020

První tradiční akcí školy bylo slavnostní zahájení nového školního roku, které připadlo na 2. září. Paní učitelka Radka Dvořáková a ředitel školy Petr Skulbaševský přivítali neskutečný počet letošních prvňáčků, a to skutečných 12!!! Přítomen byl také pan starosta Miroslav Falta, který dětem předal pamětní listy. Dále obdrželi prvňáčci balíček školních pomůcek v hodnotě 600Kč, na kterém se podílela kromě školy i Obec Záchlumí, krabici na výtvarné potřeby, která je bude provázet až do 5. ročníku a dárkovou tašku „Bezpečně do školy“ z projektu Pardubického kraje. Kulturní a hudební pásmo pro nové žáky přednesli a na flétny zahráli starší žáci pod vedením paní vychovatelky Miroslavy Dvořákové. Rodičům byla představena i nová paní učitelka Andrea Mačalíková, která je třídní učitelkou 4. a 5. ročníku. No a nakonec, co víc si přát, než krásný, šťastný a úspěšný školní rok, jak pro nové žáky, tak i pro všechny pracovníky školy, vedení obce a v neposlední řadě i rodiče žáků školy.

Školní rok 2018/2019

Návštěva Hasičské stanice v Žamberku a program Geomag ve škole

Poslední týden v červnu, kdy už se blíží konec školního roku, jsme pro žáky připravili dvě akce. Tou první byla návštěva hasičské zbrojnice HZS v Žamberku, kde se žáci dozvěděli něco o práci profesionálních hasičů, navštívili jejich stanici, operační místnost – ohlašovnu požáru, viděli vybavení a výstroj a na závěr si mohli vyzkoušet, jak by hasili v případě požáru s proudnicí. Druhá akce byla tradiční návštěva programu „Geomag na cestách“ ve škole, kde žáci sestavovali různé stavby a tělesa z oblíbené stavebnice.

Na „Den dětí“ jsme sportovali a také relaxovali na zahradě u školy

Jako již tradičně, tak i letos na svátek „Den Dětí“ proběhl sportovní den, kdy žáci 1. – 3. ročníku absolvovali pěší výlet v okolí školy a velmi statečně ušli 7 kilometrů. Žáci 4. a 5. ročníku vyjeli na kolách v rámci cyklovýletu ve směru Fitmin, Žamberk a po cyklostezce do Letohradu, kde se občerstvili v místní cukrárně. Po nabrání sil se vrátili trochu jinou trasou zpět ke škole. Statečně ujeli 34 kilometrů. Obě skupiny se sešly u školy a jako odměnu si opekly buřty a případně pečivo.

Školní výlet s programem „Havlovický vodník“ a Muzeum Merkuru

Jako každý rok, se vydali žáci školy 23. května na celodenní závěrečný výlet. Tentokrát jsme zamířili do Havlovic u Úpice v Podkrkonoší, kde na děti čekal program „S Havlovickým vodníkem“. Děti plnily ve 4 skupinách různé úkoly v přírodě za asistence pohádkového vodníka z místního rybníka. Na konci programu si mohly upéct buřty a koupit různé suvenýry. Na závěr výletu jsme navštívili muzeum Merkuru v Polici nad Metují, kde se populární stavebnice stále vyrábí a kde najdete největší stavbu z merkuru v Evropě.

Zápis žáků do 1. ročníku pro školní rok 2019/2020

Dne 11. dubna se v ZŠ Bohousová konal zápis žáků do 1. ročníku pro školní rok 2019/2020. Teď už si byly děti ve škole jistější, díky předešlé akci „Školákem nanečisto, aneb kdopak by se školy bál“. Po splnění všech náležitostí zápisu, byly všechny děti – předškoláci přijati. V letošním roce to byl opravdu rekordní počet dětí a to 13, z toho byl potvrzen jeden odklad docházky o jeden školní rok. Za veškerou snahu dostali předškoláci omalovánky, pastelky, různé reklamní předměty a kytku Sedmikrásku, aby se o ni mohli sami starat. Tak předškoláci 2. září, hurá, škola volá.

Navštívili jsme dětské dopravní hřiště v Žamberku

Další akcí k bezpečnosti byla návštěva dětského dopravního hřiště v Žamberku, která byla ve spolupráci se střediskem volného času Animo Žamberk. Pracovníci Anima rozdělili žáky na dvě skupiny. Ty se pak vystřídaly ve dvou činnostech. První byla přednáška a videoukázka na téma „Mladý cyklista a pravidla provozu“ v budově Anima, a druhou byla jízda na koloběžkách a kolech na dopravním hřišti s vysvětlením pravidel silničního provozu. V současné době jsou obě témata pro děti velmi potřebná a důležitá, aby si z těchto akcí vzaly co nejvíce poučení do života.

Český červený kříž ve škole – první pomoc

Měsíc duben patřil bezpečnosti. Nejprve nás navštívil člen českého červeného kříže Ústí nad Orlicí. Žáci se seznámili s pracovní náplní zdravotního záchranáře a člena posádky RZP (rychlá zdravotnická pomoc), zásadami první pomoci, jak se zachovat při tísňovém volání, nebo prováděním přímé masáže srdce (resuscitace) na testovací figuríně. Nakonec si v zábavné simulované hře ve dvou skupinách zasoutěžili, které družstvo vzájemnou spoluprací při resuscitaci doveze svého figuranta dříve do cíle. Tato hra se dětem velmi líbila a opravdu tento úkol pojaly zodpovědně.

Africká kultura – bubnování

Velmi jsme se těšili na hudební pořad s názvem „Africká kultura – bubnování. Do Fontány zavítali afričtí bubeníci a umělci z Konga, žijící v Praze, aby žákům představili, faunu, flóru, způsob života, hudbu, stravu, nebo organizaci škol v této africké zemi. Představili dětem několik národních tanců za doprovodu bubnů a afrických rytmů. Nakonec zapojili do skupinových tanců také děti, dospělé i učitele. Děti si také mohli koupit africké náramky a různé drahokamy.

Preventivní program pro žáky školy

V měsíci březnu se uskutečnil pro žáky školy preventivní program „Respektování se a vzájemná spolupráce“, kde zkušený lektor ze skupiny „Vzdělávání 21“ velmi poutavým a zajímavým způsobem seznámil žáky s důležitostí respektovat názory druhých, nebo skupiny a formou skupinových her, jim přiblížil potřebnost a nutnost vzájemné spolupráce skupiny lidí. Byla to pro žáky velmi poutavá a potřebná akce.

Divadelní a kulturní akce

V období únor – duben naši žáci navštívili dvě divadelní pohádková představení v Divišově divadle v Žamberku. První představilo Divadlo Praha s názvem „O princezně, Luciášovi a makových buchtách“. Další představení „Nosáčkova dobrodružství“ přijelo zahrát Hravé divadlo z Brna. Na první květnovou neděli si někteří žáci připravili pod vedením paní učitelky R. Dvořákové kulturní pásmo u příležitosti „Vítání občánků“ ve Fontáně.

Ukončení plavecké výuky a výuka bruslení 2019

Poslední pondělí v březnu absolvovali žáci poslední lekci plavecké výuky v bazénu v Ústí nad Orlicí, kde strávili svůj čas volnějším režimem výuky a mohli si vyzkoušet jízdu tobogánem, vyzkoušet parní lázeň, vodní vířivku, nebo hrát různé hry ve vodě a vodní pólo. Žáci obdrželi za své snažení během výcviku „Mokré vysvědčení“ v podobě kapra, úhoře, žraloka, nebo delfína, volné vstupenky do bazénu a jako dárek pěnové vodolepky do vany.  Dalším zpestřením hodin TV byla lekce bruslení na zimním stadionu v Rychnově nad Kněžnou.

Lyžařská škola v Bartošovicích v Orlických horách 2019

I v letošní zimní sezóně jsme zavítali, díky výborným sněhovým podmínkám, s žáky školy do lyžařského areálu v Bartošovicích v Orlických horách, kde jsme absolvovali dva půldenní lyžařské výcviky. Začátečníci zkoušeli své první obloučky a dovednosti na dětském provazovém vleku. Ti ostatní již od začátku využívali velký vlek, zdokonalovali oblouk z pluhu, dlouhý, krátký oblouk, lyžařskou techniku a další dovednosti. Někteří žáci se v průběhu výcviku přesunuli z provazového vleku na velký vlek Tatrapoma. Ve výcviku nám velmi ochotně pomáhal zkušený lyžařský instruktor, student Jiří z Letohradského soukromého gymnázia.

Žáci zahájili plavecký výcvik

Jako již tradičně každý podzim, zahájili žáci ZŠ Bohousová 3. prosince plavecký výcvik, který je v rámci vzdělávacího programu tělesné výchovy. Společně s žáky ZŠ Česká Rybná dojíždíme autobusovou dopravou některé pondělky do bazénu v Ústí nad Orlicí, kde probíhá výuka plavání v plavecké škole Chobotnice. Při první lekci byli žáci rozděleni podle dovedností a věku do 5 výkonnostních skupin. Začátečníci se v rámci přípravné výuky seznamují s novými prvky při plavání, ti pokročilí zdokonalují techniku plavání. V rámci této výuky mají i zpestření a to možnost fotografování pod vodou.

Kulturní akce a Čertovské hry

Na první sobotu v prosinci připadla kulturní akce Obce Záchlumí, kde účinkovaly děti pod vedením paní učitelky Radky Dvořákové. Zazpívaly pásmo vánočních písniček při slavnostním rozsvícení vánočního stromečku u Fontány. Příjemný večer zakončila vlídnými a milými slovy paní Naďa Křenová a popřála přítomným lidem klidné a spokojené vánoční svátky. Dne 5. prosince navštívili naší školu čerti, Mikuláš a andělé a připravili si pro mladší žáky spolu s paní učitelkou Hubálkovou „Čertovské hry“, kdy v rámci různých soutěží získávali čertovské peníze „Čerťáky“ a za ně si potom mohli koupit v čertovském obchodě různé potřeby, pamlsky, nebo omalovánky.

Premiérová recitační soutěž v Letohradu

Novinkou mezi akcemi byla recitační soutěž pořádaná Letohradským soukromým gymnáziem na konci listopadu. Naše škola měla na ni v letošním školním roce premiéru a hned úspěšnou. V kategorii skupin obsadili 3. místo Marek Musil, Michaela Hysková a Tereza Jirčíková s přednesem pohádky „Vašnosta všech vašnostů“ pod vedením paní učitelky Oldřišky Hubálkové. Diplomy a ceny si pak mohli přebrat 6. prosince na slavnostním galavečeru v evangelickém kostele v Letohradu.

Podzimní výukové akce – pohádka, exotická zvířata a ekologie

Podzim 2018 byl na různé akce v naší škole velmi pestrý a bohatý. Vše začalo začátkem listopadu návštěvou divadelní muzikálové pohádky „Pyšná princezna“ v kulturním sále MKS Vamberk. Děti se na pohádku velmi těšily a rozhodně se při představení bavily. Ovšem velké očekávání přišlo 13. listopadu, kdy k nám do sálu Fontána přijel z Pardubic Mobilní zvěřinec s exotickými zvířaty. Mezi nimi děti mohly vidět hady (užovka, hroznýš), ještěrky – gekončíky, chameleony, ježka z Jižní Ameriky, nosály, leguány, želvy, ještěrky agamy a další druhy exotických zvířátek. Některá zvířata si děti mohly vzít do ruky, největším lákadlem však bylo mít kolem krku hada – hroznýše. Povídání o zvířatech bylo přizpůsobené věku našich dětí a tak byla přednáška pro ně zajímavá. A tak se mohly seznámit se životem těchto zvířat v jejich přirozeném prostředí a také prostředí, které jim vytvoří člověk, dále o potravě, která je pro ně vhodná. Další přednáška byla zaměřená na ekologii a třídění odpadu formou programu „Tonda obal na cestách“, která byla uskutečněna v prostorách školy dne 16. listopadu. Žáci se dozvěděli o recyklaci odpadu, jak správně třídit různý typ odpadu a jaké se požívají na ně barevná označení. Určitě byla pro žáky zajímavá informace, že se z čistého plastu vyrábí různé druhy mikin, nebo i sportovních dresů. Tato přednáška měla pro ně velký význam ve spojení se správným zacházením s odpady, se kterým se v životě setkají.

Podzimní výlet do Hvězdárny a Obřího akvária

Na den 11. října se celá škola velmi těšila. Důvodem byl podzimní výlet do Hradce Králové v rámci vzdělávacího programu v místní Hvězdárně a planetáriu. Nejprve zavítali do moderního a nového promítacího sálu žáci 1. – 3. ročníku, kteří shlédli program „Poprvé ve Hvězdárně“ a po nich žáci 4. a 5. ročníku, kterým se líbil program s názvem „Sluneční soustava“. Žáci mohli shlédnout přímo nad sebou na obřím promítacím plátně denní i noční oblohu, střídání dne a noci a také množství souhvězdí a planet z velmi dokonalého detailu. Druhá skupina vždy mezitím navštívila Obří akvárium, kde mohli zhlédnout množství a různé druhy sladkovodních ryb, žijících v řece Amazonka v Jižní Americe. Také procházeli velmi vlhkým prostředím, připomínající podmínky deštných pralesů Jižní Ameriky. Velmi jsme si tento školní výlet užili.

Naše prvňáčky fotili do Orlického deníku

Dne 10. října k nám zavítala do školy paní redaktorka z Orlického deníku a vyfotila naše nové prvňáčky, kteří k nám v letošním školním roce nastoupili a to v rámci projektu „Fotíme naše prvňáčky“.

Ve Fontáně zahráli pohádku členové Divadélka pro školy

„Divadélko pro školy“ z Hradce Králové, kteří k nám jezdí tradičně a pravidelně. Tentokrát to bylo s pohádkou „Poklad kapitána Baltazara aneb Kdo se bojí, nesmí na moře“. Komediální příběh s výbornými výkony herců se všem dětem i učitelům moc líbil. Představení také navštívily pozvané děti s paními učitelkami z Mateřské školky Záchlumí a také žáci ze Základní školy Rybná nad Zdobnicí. Již se těšíme na další nabídku tohoto profesionálního divadla.

Žáci mohli vidět výcvik policejních psů

Koncem září navštívili naší školu dva členové zásahové jednotky Policie ČR, kteří nás zasvětili do práce s policejními psy a jejich výcvikem. Program byl pro děti velmi zajímavý a mnozí z nás takový výcvik viděli vůbec poprvé. Všichni jsme obdivovali oddanost a poslušnost těchto policejních psů. Za tento program a jeho realizaci velmi děkuji panu Jaroslavu Peřinovi ml., který nám tento výcvik domluvil.

Rodáci při sjezdu navštívili naší školu

Na druhou sobotu v září připadla základní škole významná událost a to „Den otevřených dveří“ v rámci obecní akce „Sjezd rodáků“. Návštěvníci mohli využít otevřené školy od 13 do 17 hodin a nahlédnout do krásných, modernizovaných a hezky vyzdobených prostorů školy. Někteří návštěvníci byli ve škole po mnoha letech (bývalí žáci, dnes již rodiče) a vůbec nemohli poznat její krásnou a moderní vybavenost. Školu také navštívil syn bývalého pana ředitele Křena. V tento významný den navštívilo prostory školy kolem 70 návštěvníků širokého věkového rozmezí. Hosté obdrželi na památku školní tužku s jejím logem.

Slavnostní zahájení školního roku 2018/2019

První tradiční akcí školy bylo slavnostní zahájení nového školního roku, které připadlo na 3. září. Tři nové prvňáčky přivítala paní učitelka Radka Dvořáková a ředitel školy Petr Skulbaševský. Přítomen byl také pan starosta Miroslav Falta, který dětem předal pamětní listy. Dále obdrželi prvňáčci balíček školních pomůcek v hodnotě 500Kč, na kterém se podílela kromě školy i Obec Záchlumí a krabici na výtvarné potřeby, která je bude provázet až do 5. ročníku. Kulturní a hudební pásmo pro nové žáky přednesli starší žáci pod vedením paní učitelky Radky. Rodičům byla představena i nová asistentka pedagoga paní Ladislava Langerová, která je nápomocna žákům 1. a 2. ročníku při výuce a doplní asistentku Ivu Nosálovou. No a nakonec, co víc si přát, než krásný, šťastný a úspěšný školní rok, jak pro nové žáky, tak i pro všechny pracovníky školy, vedení obce a v neposlední řadě i rodiče žáků školy.

Školní rok 2017/2018

 

Žáci ZŠ Bohousová si sami vyrobili ručně zhotovený papír 

Celá škola se už nemohla dočkat dne 5. června, kdy jsme se vydali do Velkých Losin. Cílem byla samozřejmě ruční papírna. Velkolosinská manufaktura dnes patří k nejstarším doposud pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Ručně čerpané papíry a dnešní sortiment exkluzivních výrobků z nich získaly trvalé místo a oblibu u příznivců tradičních českých rukodělných výrobků. Unikátní areál významné technické památky, která zejména z pohledu více jak čtyřsetleté historie tradiční ruční papírenské výroby nemá v oblasti střední Evropy obdoby, byl v roce 2001 vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou. Nejprve jsme si prohlédli muzeum a historii ruční výroby papíru, mohli jsme vidět i zmenšený model výrobní linky, zhlédli jsme videoprojekci o papírně a okolí a pak jsme již přešli do provozních prostorů, kde vzniká poctivá výroba tohoto unikátu. To nejlepší přišlo na závěr, kdy si žáci mohli ve dvouhodinovém work shopu vyrobit vlastní ručně vytvořený papír. Nejprve nabrali směs, sítem ji zbavili přebytečné vody, pak vylisovali a mohli dát na sušící zařízení. Než jim výrobek uschnul, tak si zhotovili vlastní obálku, pořídili pečeť, nebo vytvořili pohlednicový potisk na menší papír. Pak už si vyzvedli v sušičce svůj ručně zhotovený papír a odnesli si desky s množstvím výrobků. Nemohla chybět návštěva obchodu ručních papíren, kde si žáci zakoupili různé suvenýry pro sebe, sourozence, nebo své rodiče. Cestou zpátky jsme se zastavili v obci Bludov, kde je Pradědovo dětské muzeum. Žáci se dozvěděli ve výukovém programu spousty informací o oblasti Jeseníků a místním lázeňství a také léčebných metodách místního rodáka, světoznámého léčitele Vincenze Priessnitze, který se proslavil léčbou studenou, až ledovou vodou a také pobytem a prací v přírodě. Žáci se tak mohli na venkovním hřišti, kde byla sestava koryt a nádob s mlýnskými pohony a vodou, seznámit s těmito zdravotními účinky studené vody, ale hlavně si na závěr krásného výletu užít areálu s herními prvky a lanovkou. Cestou zpět byli všichni docela unaveni, ale s příjemným pocitem z krásného výletu a zážitku.

Veselá pohádka „Ze statku“

Tak se jmenovala hraná pohádka, kterou představilo Divadélko pro školy z Hradce Králové ve Fontáně pro žáky naší školy a také děti z Mateřské školy Záchlumí. S humorem sobě vlastním pobavili skvělí herci všechny přítomné v sále a s množstvím legračních scének ukázali, jak spolu žijí zvířátka na jednom statku spolu se zkušeným statkářem a přitom si užijí humorné chvilky, ale i napětí, když se jim na statek vloudí mlsný zloděj. Všichni se velmi bavili a těší se opět, co nabídne divadélko za rok.

Školákem nanečisto, aneb, kdopak by se školy bál

Již tradiční akcí naší školy je program pro budoucí školáky – prvňáky „Školákem nanečisto“, kde se předškolák seznámil s prostředím školy ještě dříve, než půjde k zápisu a mohl tak odbourat případnou nejistou a obavu ze školního prostředí při samotném zápisu do 1. ročníku. Děti se seznámily s budoucími kamarády, svými pedagogy a hlavně zahrály si na školáky. V doprovodu rodičů si vyzkoušely, jak to ve škole chodí, formou hry splnily první jednoduché úkoly a poznaly práci na interaktivní tabuli.

Přednáška „Bezpečně internetem“

V měsíci lednu absolvovali ve škole žáci 3. – 5. ročníku výchovně vzdělávací přednášku „Bezpečně internetem“, která byla pro ně velmi poučná a zajímavá. Po roce se díky velkému úspěchu opakovala a přenášející ji rozšířil o další novinky a poznatky. Děti se dozvěděli jaké nástrahy a situace na ně mohou čekat, pokud se zapojují aktivně do sociálních sítí, které jsou v dnešní době dosti ošemetné. Vše uváděl a žákům přiblížil různé situace velmi fundovaný a znalý průvodce s velmi zajímavým a citlivým výkladem. Na závěr proběhla menší diskuze a žáci mohli položit několik otázek.

Vánoční kulturní akce školy

Následující den, v sobotu 2. prosince děti pod vedením paní učitelky Radky Dvořákové zazpívaly pásmo vánočních písniček při slavnostním rozsvícení vánočního stromečku u Fontány. Příjemný večer zakončila vlídnými a milými slovy paní Naďa Křenová a popřála přítomným lidem klidné a spokojené vánoční svátky. V dalších dnech ve škole probíhal nácvik našich žáků na vystoupení v rámci obecní vánoční besídky, která se uskutečnila dne 13. prosince ve Fontáně. Děti si připravily pásma vánočních písniček, říkadel a básní, dále se představily soubory hry na flétnu pod vedením paní vychovatelky Miroslavy Dvořákové, nebo zimní krátká pohádka přímo z Grónska. To vše pod vedením svých vyučujících. Děti se na vystoupení moc těšily a jejich snažení se zúročilo a velmi povedlo. Již z generálky a nácviku jsem měl velmi dobrý pocit a všichni zasloužili za své snažení a odvedenou práci můj velký obdiv.

Čertovské hry

První pátek v prosinci navštívili naší školu čerti, Mikuláš a anděl a připravili si pro mladší žáky „Čertovské hry“, kdy v rámci různých soutěží získávali čertovské peníze „Čerťáky“ a za ně si potom mohli koupit v čertovském obchodě různé potřeby, pamlsky, nebo omalovánky.

Do školy zavítal autor večerníčku „Krysáci“ Cyril Podolský

V měsíci říjnu se mohli žáci těšit na besedu o animovaném filmu. Dne 21. října nás totiž navštívil pan Cyril Podolský, režisér, scénárista, animátor a autor oblíbeného večerníčku „Krysáci“, také spoluautor jiných animovaných filmů, jako třeba „Pat a aMat“, nebo „Králíci z klobouku“, nebo přednášející na Filmové škole Zlín. Velmi poutavě vyprávěl o tvorbě animovaného filmu, který vzniká v jeho Ateliéru Podolský. Zábavně – vzdělávací formou seznámil žáky s principy animovaného filmu a na skutečných postavičkách z večerníčků názorně ukázal výrobu loutky. Vysvětlil žákům základní pojmy, co je literární předloha a propojení příběhu s knihou, přípravy scénáře, nebo způsob animace s filmovou loutkou. Zajímavostí je, že na 1 sekundu animovaného filmu, je potřeba až 25 snímků. Za jeden den zhotoví kolem 250 snímků, což je 10 sekund filmu. Takže, třeba jeden díl Krysáků se natáčel asi celý měsíc. Děti se mohly na závěr podívat na vlastní filmové loutky Krysáků, kostýmy postaviček, filmové dekorace, nebo rekvizity a vlastní scénu pro tvorbu příběhu o Krysácích. Některé děti si donesly své knihy „Krysáci“ a tak po závěrečné volné diskuzi se jim pan Podolský ochotně podepsal na památku na tuto zajímavou a poutavou besedu.

Návštěva Fajn parku v Chlumci nad Cidlinou

Dne 23. září žáci školy navštívili zážitkový dětský park v přírodě v Chlumci nad Cidlinou, který nese název Fajnpark. Fajnpark je novým konceptem zábavního parku, který Vám přináší mnoho originálních atrakcí a zajímavých akcí. Žáci navštívili zookoutek a zvířátkov, mohli si vyzkoušet vodní a vzduchová děla, nebo při návštěvě „Hopsálkova“ vyzkoušet trampolíny, šikmé trampolíny, skákací polštáře, nebo „hopsaarénu“. Spousta prvků a atrakcí nabízela širokou škálu využití. Bohužel čas byl neúprosný a tak 4 hodinová návštěva všem rychle utekla. Naštěstí počasí této zábavě velmi přálo a tak si děti všeho do sytosti užily. Zažily fakt skvělou a fajn zábavu, na kterou budou dlouho vzpomínat. Takže co víc si přát.

Školní rok 2016/2017

Žáci ZŠ Bohousová navštívili Vysoké Tatry

Díky projektu eTwinning z loňského roku mohla naše škola realizovat osobní setkání žáků naší školy s žáky slovenské základní školy Vyšné Hágy, se kterými si zatím dopisovali. Pobyt se realizoval v rozsahu čtyř dní od 16. do 19. května. Ubytovaní jsme byli v areálu Aplend Velký Slavkov, poblíž Starého Smokovce, ve čtyřech krásných domečcích s kuchyní, pokojem, sociálním zařízením a dvěma ložnicemi. Pod vrcholky Vysokých Tater nás za 4,5 hodiny přepravil rychlostní vlak SC Pendolino do města Poprad. Po Vysokých Tatrách jsme se přepravovali místní dopravou, úzkokolejkou TEŽ „električkou“. Po ubytování jsme se vydali do Starého Smokovce, kde si děti v suvenýrech zakoupily různé upomínkové předměty pro rodiče, prarodiče, nebo sourozence. Druhý den jsme jeli navštívit naše slovenské kamarády do školy ve Vyšných Hágoch. Nejprve se děti vzájemně představily, vyslechly si přednášku o Vysokých Tatrách v podání paní ředitelky Beaty Evansové a následně vystoupily s kulturním pásmem písní a hry na flétnu. Po obědě, kde poznaly, jak chutnají pravé slovenské halušky s bryndzou, si společně zasportovaly na hřišti u školy a také se na památku vyfotily. Odpoledne jsme navštívili svět triků a iluzí v Tricklandii ve Starém Smokovci, kde si děti pořídily úžasné záběry a mnoho fotografií v prostorovém světě 3D. Třetí den nás čekala 8 kilometrová túra po hřebeni Vysokých Tater. Nejprve jsme vyjeli kabinkovou lanovkou z Tatranské Lomnice na Skalnaté Pleso, kde jsme mohli spatřit zbytky sněhu. Po občerstvení jsme se vydali po Tatranské magistrále, která nás kolem velkých vodopádů zavedla až na Hrebienok, kde se děti fotily s medvědem (ovšem kamenným). Pozemní lanová dráha nás dopravila zpět do Starého Smokovce, kde jsme v Kolibě Kamzík doplnili energii v podobě „pozdního oběda“. Poslední večer si děti uspořádaly v domečcích „rozlučkovou párty“ a naposledy se prošly po nádherném ubytovacím areálu. Ráno jsme po snídani sbalili veškeré věci a vydali se „električkou“ na Štrbské Pleso. Po cestě k nám přistoupili žáci ZŠ Vyšné Hágy a absolvovali s námi rozlučkovou túru kolem Štrbského Plesa. Děti si pořídily poslední krásné fotografie a pak se rozloučily se svými slovenskými kamarády. Následně nás zavezla „zubačka“ do Štrby, kde jsme plni dojmů a lehce unaveni, nasedly do SC Pendolina, který nás za 4,5 hodiny dovezl do České Třebové. Tam už na své děti čekali rodiče, které si je po vřelém přivítání odvezli do svých domovů. Čtyřdenní pobyt se všem moc líbil, ještě dlouho si o něm povídali a u pořízených fotografií krásně vzpomínali. Velké poděkování patří také sponzorům pobytu: ŽPSV Litice nad Orlicí, společnosti Podchlumí a.s., panu kronikáři Jiřímu Matyášovi, panu Janu Kolibačovi, panu Jiřímu Valachovi a panu Luďku Andršovi. Díky nim měli žáci pobyt cenově dostupný a mohli jsme tento projekt v zahraničí bez problémů realizovat.

Žáci školy ve 3D světě a programu „Úžasný oceán“

Týden po přednášce o první pomoci k nám zavítal 22. března pan Ješina s výukovým programem „Svět 3D promítání“, který se uskutečnil v kulturním sále Fontána Záchlumí. Tohoto programu se účastnily i spřátelené MŠ Záchlumí a Hejnice a také žáci ze ZŠ Rybná nad Zdobnicí. Děti poznaly tajemství prostorového vnímání obrazu a virtuální reality formou zážitkového programu, doplněném promítáním krátkého filmu ve 3D „Úžasný oceán“, kde se staly součástí prostorů pod hladinou oceánu a podmořští živočichové nám byli opravdu nablízku. Pro děti to byl velmi zajímavý a přínosný zážitek z tohoto světa.

Člen ČČK a posádky „Rychlé zdravotnické pomoci“ ve škole

Měsíc březen patřil dvěma výukovým programům rozdílného charakteru. Ve středu 15. března nás navštívil člen českého červeného kříže Ústí nad Orlicí. Žáci se seznámili s pracovní náplní zdravotního záchranáře a člena posádky RZP (rychlá zdravotnická pomoc), zásadami první pomoci, jak se zachovat při tísňovém volání, nebo prováděním umělého dýchaní z úst do úst na testovací figuríně. Na závěr se mohli žáci zeptat v diskuzi na to, co je zajímá k tomuto probíranému tématu.

Žáci přebírali pololetní vysvědčení ve 100 let staré třídě

Na žáky školy čekalo před ukončením 1. pololetí překvapení, které bylo spojeno s předáváním pololetního vysvědčení. Před pololetními prázdninami jsme 2. února navštívili Muzeum řemesel v Letohradu. Nejprve se žáci seznámili s expozicí řemesel ve třech patrech sýpky. Mohli poznat, jak se vyrábělo mýdlo, paruky, klobouky, nebo jak pracoval hodinář, sedlář, holič, cukrář, pekař, mlynář a další živnosti, zkrátka řemesla stará přes 100 let. Také nahlédli, jak vypadala dříve četnická stanice, výdejna jízdenek na vlakovém nádraží, mlýnice, nebo styl vesnické hospody. Po prohlídce expozice řemesel na ně čekal hlavní program ve 100 let staré školní třídě. Po úvodu a krátkém povídání o dřívější škole a jejími zvyky, čekala žáky samostatná práce s připravenými pracovními listy. Děti plnily připravené úkoly, mohly si vyzkoušet některé dobové tresty, např. sedět v „oslovské lavici“, nasadit si masku oslí hlavy, klečet na polínkách nebo kamenech. Děti také skládaly na magnetické tabuli obrázky, které se dříve používaly při výuce, nebo si zkusily vyplnit čtyřsměrku a mnoho dalšího. Po ukončení výukového programu předaly třídní učitelky slavnostně svým žákům vysvědčení za 1. pololetí. Každý žák byl také na památku vyfotografován profesionální fotografkou paní Šimkovou. Pamětné fotografie v retro stylu obdrželi žáci zdarma, jako dárek školy.

Kulturní akce naší školy

Za účasti našich žáků proběhli i dvě kulturní akce, které připravila paní vychovatelka Miroslava Dvořáková s pomocí ostatních vyučujících. 26. listopadu účinkovali při rozsvícení vánočního stromu u Fontány a 13. prosince na obecní vánoční besídce ve Fontáně. Obě kulturní akce se jim velmi povedly, předvedli své nacvičené pásma písniček a hraných scének. Velký dík patří také lidem, kteří se na těchto akcích podíleli. Už jen proto, že moc dobře vím, jak se žáci na besídku poctivě připravovali, nacvičovali, každý den pilovali a že to není jednoduchá práce, musím jako vedení školy plně souhlasit a podpořit výše zmíněný článek paní vychovatelky Miroslavy Dvořákové „K zamyšlení…“, který vyšel ve zpravodaji. Všichni účinkující podali nadstandardní výkony, aby potěšili přítomné diváky. Někteří z nich se však věnovali jiným aktivitám a myslím, že ani nevědí, jaká představení na besídce byla a že byla nádherná. A že jim také unikla krásná slova vánočního přání paní Nadi Křenové.

Čertovské hry ve škole

Začátkem prosince proběhli ve škole „Čertovské hry“, kde žáci plněním zadaných a zajímavých úkolů a rébusů získávali žetony „čerťáky“, za které si mohli koupit v čertovském obchodě sladkosti a další věci. Jako průvodci této akce byli opravdoví a velmi povedení čerti, hodný anděl a milý Mikuláš.

Předškoláci ve škole a akce „Škola nanečisto“

10. listopadu se do naší školy přišli podívat předškoláci z Mateřské školy Záchlumí, kde si mohli prohlédnout společné prostory budovy a také nahlédli do učeben, kde spatřili své starší kamarády, nebo sourozence. Na závěr si mohli ve školní družině prohlédnout hezké obrázkové knihy a encyklopedie. Na to navázala akce „školákem nanečisto“, která proběhla dne 8. prosince. Takový název měla akce, kterou připravila naše Základní škola Bohousová v předvánočním čase pro budoucí školáky – prvňáky. Hlavní cíl akce bylo, aby se předškolák seznámil s prostředím školy ještě dříve, než půjde k zápisu a odboural tak případnou nejistou a obavu ze školního prostředí při samotném zápisu do 1. ročníku. Akce měla velký ohlas a účast 9 předškoláků dává smysluplnost jejímu pokračování, jako tradici. Děti se seznámily s budoucími kamarády, svými pedagogy a hlavně zahrály si na školáky. V doprovodu rodičů si vyzkoušely, jak to ve škole chodí, formou hry splnily první jednoduché úkoly a poznaly práci na interaktivní tabuli. Předškoláci také obdrželi za splněné úkoly drobné dárky a rodiče dárkovou tašku, tužku a magnetku s logem školy.

Přednáška „Bezpečně internetem“

Koncem října absolvovali ve škole žáci 3. – 5. ročníku výchovně vzdělávací přednášku „Bezpečně internetem“, která byla pro ně velmi poučná a zajímavá. Dozvěděli se jaké nástrahy a situace na ně mohou čekat, pokud se zapojují aktivně do sociálních sítí, které jsou v dnešní době dosti ošemetné. Vše uváděl a žákům přiblížil různé situace velmi fundovaný a znalý průvodce s velmi zajímavým a citlivým výkladem. Na závěr proběhla menší diskuze a žáci mohli položit několik otázek.

Naši žáci navštívili divadelní představení

V měsících říjnu a listopadu se žáci naší školy zúčastnili tří divadelních představení v Žamberku a Vamberku. Pohádky „O šípkové růžence“, „A do třetice všeho dobrého…“ a představení „Vánoční hvězda“ se dětem velmi líbili.

Slavnostní zahájení školního roku v ZŠ Bohousová

Každý rok dobu prázdnin využíváme k modernizaci prostor a zvelebování prostředí naší školy. Letos se nám podařilo modernizovat šatny a zázemí školní výdejny, instalovat sprchový kout a nové šatní sestavy na chodby školy. Třešničkou na dortu je však vybudování moderní pergoly, která poslouží dětem při trávení volného času ve školní družině a také jako druhá venkovní učebna. A pak už kalendář odkryl den „1. září“ a v naší škole se sešli v I. třídě všichni žáci a učitelé k slavnostnímu zahájení školního roku. V tento slavnostní den zavítal do školy také pan starosta Falta. Obzvlášť slavnostní byl tento den pro 10 dětí, které se staly našimi novými prvňáčky. Nové žáčky a také jejich rodiče, prarodiče a blízké přivítala třídní učitelka Radka Dvořáková a ředitel školy Petr Skulbaševský. Dětem jsme předali dárkové balíčky se školními potřebami v hodnotě 500 Kč, na kterém se finančně podílela škola a Obec Záchlumí a svačinové boxy s překvapením od společnosti „Ovoce do škol“. Pak jsme všem dětem popřáli mnoho úspěchů ve škole, aby poznaly nové kamarády a zažily spoustu pěkných chvil při školních akcích. Rodičům velkou kopu trpělivosti a mnoho sil při práci s dětmi. Starší žáci si připravili pro své nové kamarády hudební pásmo pod vedením paní vychovatelky Miroslavy Dvořákové. Snad už tradiční také je, že každým rokem počet žáků v naší škole přibývá, letos je to však nadstandardně.

Zážitkový výlet na Dolní Moravu  

Aby ten začátek školního roku byl pro žáky zajímavý, připravili jsme pro ně na 14. září zážitkový a poznávací program v podobě výletu do Mamutíkova vodního parku (prví vodní park svého druhu v ČR) a Lesního zážitkového parku na Dolní Moravě. Žáci mohli poznat, že voda je základním prvkem k hraní, experimentování a získávání zkušeností o přírodě a jejích zákonitostech a to díky soustavě potůčků, říček, stavidel a mlýnských kol. Tyto interaktivní prvky mohli sami regulovat, vyzkoušet či roztočit. Mohli si vyzkoušet houpací síť XXL, lanové žebříky, závěsné chodníky, nebo se neztratit v bludišti. Ti odvážní vylezli po lanovém mostě do nejvyššího domečku, odkud se svezli obřím tobogánem. K odpočinku po celém dni plném her a zážitků jim posloužily závěsné sítě a malé i velké houpačky.

Květnové školní výlety (školní rok 2015/2016)

V měsíci květnu se konaly školní výlety. Nejprve proběhl sportovní den, kdy žáci 1. – 3. ročníku absolvovali pěší výlet v okolí školy a velmi statečně ušli 7 kilometrů. Žáci 4. a 5. ročníku vyjeli na kolách v rámci cyklovýletu ve směru Fitmin, Žamberk a po cyklostezce do Letohradu, kde se občerstvili v místní cukrárně. Po nabrání sil se vrátili trochu jinou trasou zpět ke škole. Statečně ujeli 34 kilometrů. Obě skupiny se sešly u školy a jako odměnu si opekly buřty a případně pečivo. Výlety se jim tak moc líbili, že projevili zájem vyrazit ještě jednou. Následující výlet nás zavedl do Moravského krasu, kde jsme navštívili Punkevní jeskyni, propast Macocochu a během velmi zajímavé a atraktivní prohlídky zpestřili výlet projížďkou na lodičkách po řece Punkvě. Poslední výlet byl zaměřen jako výukový v rámci programu „Na den farmářem“ na statku v Licibořicích. Tady žáci poznali hospodářská zvířata, mechaniku a farmářské činnosti běžného dne nezbytné pro zdárné fungování hospodářské farmy. Z těchto výletů si odnesli mnoho poznatků i zážitků.

Přírodovědná soutěž v České Třebové

Žákyně školy se 11. května 2016 zúčastnily přírodovědné soutěže pro žáky 1. stupně ZŠ v České Třebové, kde poznávaly přírodniny, minerály, živočichy a rostliny. Vedly si velmi zdatně a obsadily velmi slušná místa v rámci okresu. Nejlépe dopadly Karolína Valachová na 6. místě, Katka Kašková obsadila 10. místo, Lucie Prachařová 12. místo a Anežka Sládková 13. místo.

Školní akce v měsíci dubnu 2016

Měsíc duben patřil zdraví a sportu. V rámci projektu „Ovoce do škol“ nám přivezli doplňkový program „Ovocný koš“ se spoustou druhů ovoce, jak tuzemského, tak i exotického. Všichni žáci dostali v rámci stravování ovocnou misku se směsí tohoto ovoce.  Závěr měsíce patřil návštěvě dětského dopravního hřiště v Žamberku, kde se žáci učili základním silničním pravidlům, bezpečné jízdě na kole a výukovému programu s testem. Tato akce proběhla ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Animo Žamberk. Žáci školy se také podíleli na úklidu obce v rámci „Dne Země“.

„Psí spřežení“ v Areálu Snů SDH Bohousová

Koncem března 2016 zorganizovala naše škola výchovně vzdělávací akci „Psí spřežení“, která se uskutečnila v Areálu Snů SDH Bohousová. Proběhly ukázky se smečkou tažných psů, instruktoři dětem prozradili pravidla psí smečky a jejich výcvik. Děti se mohly se psy pomazlit, napojit je a nakonec i svézt na kolečkové káře. Pozvány byly také děti z Mateřské školy Záchlumí. Většina předškoláků také využila možnost svést se na káře tažené psí smečkou.

Plavecký výcvik a lekce bruslení 2016

V měsíci lednu a únoru se žáci účastnili plaveckého výcviku. Všichni žáci s nadšením splnili podmínky, aby obdrželi „mokrá vysvědčení“ v podobě kapra, úhoře, žraloka, nebo delfína. Ty obdržely na poslední 10. lekci, kterou si ještě zpestřili jízdou na tobogánu. Dalším zpestřením byli dvě lekce bruslení na zimním stadionu v Rychnově nad Kněžnou, kde si žáci vyzkoušeli techniku bruslení a zjistili, že se od loňského roku zlepšili.

„Škola nanečisto“, aneb kdopak by se školy bál

 Takový název měla akce, kterou připravila naše Základní škola Bohousová v předvánočním čase pro budoucí školáky – prvňáky. Hlavní cíl akce „Školákem nanečisto“ bylo, aby se předškolák seznámil s prostředím školy ještě dříve, než půjde k zápisu a odboural tak případnou nejistou a obavu ze školního prostředí při samotném zápisu do 1. ročníku. Akce měla velký ohlas a účast 12 předškoláků dává smysluplnost jejímu pokračování, jako tradici. Děti se seznámily s budoucími kamarády, svými pedagogy a hlavně zahrály si na školáky. V doprovodu rodičů si vyzkoušely, jak to ve škole chodí, formou hry splnily první jednoduché úkoly a poznaly práci na interaktivní tabuli. Hlavním cílem naší školy je nabídnout kvalitní vzdělávání s individuálním přístupem (pro žáky nadané i se specifickými vzdělávacími potřebami) a zejména pestrou nabídku školních i mimoškolních aktivit. Ukázat tak, že i obecní škola dokáže konkurovat velkým městským školám, získat si děti, nebo vytvořit školu bez kompromisů, jakou ji všichni chceme za velké podpory zřizovatele Obce Záchlumí. A hlavně, že státní školy mají stabilní a velký význam a dokáží kvalitně připravit děti do života i bez podpory úspěšných firem. A to my u nás chceme.

Zajímavé akce školy ve školním roce 2014/2015

Všichni žáci se velmi úspěšně účastnili plavecké výuky, která probíhala v bazénu v Ústí nad Orlicí a kurzů bruslení, které probíhaly na zimním stadionu v Rychnově nad Kněžnou. V rámci nácviku bezpečné jízdy na kole, jsme navštívili dopravní hřiště v Žamberku. S chutí se zapojili děti do akce „Úklid obce“, která byla spojena se svátkem „Den Země“. Velký úspěch sklidily žákyně na okresním kole přírodovědné soutěže v České Třebové, když se A. Sládková umístila na 4. místě a K. Valachová na 9. místě. Podojit kozu a vyrobit si vlastní sýr mohli žáci díky školnímu výletu na kozí farmu v Lozicích s názvem „Cesta sýra“. Nevšední zážitek čekal na žáky při návštěvě manželů Podolských, kteří v sále Fontány pro ně připravili poutavou přednášku o papoušcích s jejich unikátní ukázkou. Den Dětí strávili žáci školy turistickou vycházkou po blízkém okolí ukončenou opékáním uzeniny na pozemku u školy. V polovině června se žáci zúčastnili třídenního pobytu v přírodě v Neratově. Všichni si akci náramně chválili a vzpomínali na ni ještě velmi dlouho. Užili si návštěvu pevnosti Hanička, pěšího pochodu do Neratova, společenských a zážitkových her, opékání buřtů, zpívání u táboráku, nebo her se skauty. Všichni se zpět domů vrátili pěkně unaveni.