Sportovní akce a soutěže

Školní rok 2022/2023

Žáci si opět vyzkoušeli tradiční Atletický čtyřboj v rámci sportovního dne školy

Úplně poslední akcí školy před vysvědčením byl tradiční „Školní atletický čtyřboj“, který se konal opět na atletickém stadionu v Ústí nad Orlicí. Žáci soutěžili ve čtyřech disciplínách: sprint na 60 metrů, vytrvalostní běh (300, 600 a 800 metrů podle věku), skok daleký a hod míčkem. Výkony z těchto disciplín jim byly bodově ohodnoceny a v součtu znamenaly výsledky atletického čtyřboje. Vítězové celkového pořadí čtyřboje přebrali diplomy a drobné ceny. Celkovými vítězi se stali Eva Hufová a Tomáš Praus za 1. a 2. ročníky a Adriana Machová a Jan Mihulka za 3., 4. a 5. ročník. Díky výborným výsledkům v rámci Pardubického kraje se z něj stává významná a důležitá sportovní soutěž žáků školy, do které se zapojují všichni žáci a stávají se tak důležitou součástí bodového hodnocení pro celý ročník a školu.

Domácí florbalový turnaj ve Fontáně byl velmi náročný, nakonec si odnášíme „brambory“

Do sportovního sálu Fontána jsme si pozvali celkem 5 týmů z okolních obecních základních škol – Slatina nad Zdobnicí, Záměl, Sopotnice, Česká Rybná a Rybná nad Zdobnicí. Turnaj tedy mohl 27. dubna začít a určitě se něj naši kluci (a Lenka P.) velmi těšili. Byli nabuzení úspěchem z turnaje AŠSK z Jablonného nad Orlicí a tak se zdálo, že budeme dominovat a dočkáme se minimálně velkého finále. I když jsme tušili, že určitě budou silné týmy ze Sopotnice a Slatiny nad Zdobnicí, nakonec jsme se museli sklonit před skvěle připraveným týmem ze Záměle, se kterým jsme tak nějak nepočítali. Naši kluci určitě nechali na palubovce vše co umí a všechny zápasy odehráli nadšeně a ve velkém tempu. Bohužel se také projevila absence kapitána a skvělého hráče Šimona Luňáčka. I když jsme postoupili do finálové čtyřky, nakonec jsme brali „bramborové“ 4. místo. V zápase se Sopotnicí jsme dostali v závěru smolný gól, který snad ani neměl platit, a ten rozhodnul o osudu bramborového umístění. Kluky (a Lenku P.) však musím velmi pochválit za nasazení a snahu. Určitě se poučili a příště budou ve vysněném finále. Turnaj vyhráli kluci ze Záměle.

Sestava: Jenda Žaba, Honzík Mihulka, Víťa Huf, Tomáš Praus, Lenka Prausová, Pepa Hysek a Zdenda Pýcha.

Naše výsledky: Bohousová – Rybná n. Z. 4 : 1, – Slatina n. Z. 2: 2,- Sopotnice 3 : 4, – Záměl 2 : 6. Branky dávali: Honzík 4, Tomášek 3, Pepa 2, Zdenda a Víťa po 1.

Naši florbalisté dokázali uspět v okrskovém kole AŠSK mezi družstvy městských škol aneb, jak jsme bojovali mezi mantinely v Jablonném nad Orlicí

V pátek 27. ledna jsme se vydali na florbalový turnaj v rámci Asociace školních sportovních klubů do Jablonného nad Orlicí v rámci okrskového kola našeho regionu. Naši kluci jeli ve složení: brankář Jan Žaba a hráči do pole, Jan Mihulka, Šimon Luňáček, Zdeněk Pýcha, Josef Hysek, Vítězslav Huf a vůbec nejmladší účastník turnaje Tomáš Praus (žák 2. třídy). Našimi soupeři byly týmy ze ZŠ Nádražní 743 Žamberk, ZŠ Jablonné nad Orlicí, ZŠ Králíky a ZŠ Červená Voda. Tedy vše velké městské školy, které mají na výběr třeba z 50 až 80 kluků. Našim úkolem bylo hlavně si vyzkoušet hru mezi mantinely proti týmům z velkých škol, a jak jsme schopni jim konkurovat v zápasech. A hlavně, aby se kluci mohli dále zlepšovat, získávat více dovednosti a mít tak velký progres výkonnosti. A to jim právě umožní zápasy proti silnému soupeři.

Naši kluci podali velice skvělý a odpovědný výkon ve všech zápasech a byli vyrovnanými konkurenty všem zúčastněným týmům a proto zaslouží velkou pochvalu a respekt, i když nakonec skončili na 5. místě. Ale to v tuhle chvíli není vůbec rozhodující. Už jen ta odvaha zúčastnit se takového turnaje s městskými školami a vědět, že jsme nejmenší škola v AŠSK a můžeme vybírat maximálně z 10 žáků, je úctyhodné. Kluci prokázali velkou bojovnost, sílu na míčku, kombinace, nebojácnost v osobních soubojích, ale hlavně vyzrálou techniku s holí. Navíc neskutečně úžasný výkon podal v brance Jan Žaba, který tým v mnoha případech skvělými zákroky podržel. V závěrech zápasů se vždy projevila menší únava našich kluků, kdy soupeř měl k dispozici do hry až 9 hráčů proti našim 6 a mohli tak častěji střídat. Tam vždy soupeř mírně odskočil a dokázal vstřelit rozdílové góly. Určitě máme dále na čem pracovat a zlepšovat se. Od toho slouží tréninky v rámci florbalového kroužku v odpoledním čase po škole. Pokud se bude poctivě trénovat, kluci budou dále lepší a lepší. V dubnu si pozveme do Fontány školy z okolních menších škol a tam určitě zúročíme nabrané zkušenosti z tohoto turnaje.

Našim kluků moc děkuji za skvělou reprezentaci školy, jak po stránce sportovní, tak i po stránce chování.

Naše výsledky: Bohousová – Jablonné n. O 2 : 5, – Králíky 1 : 4, – Červená Voda 2 : 4, – Žamberk 3 : 5.

Naše branky dávali: Jan Mihulka 4, Šimon Luňáček 3 a Zdenda Pýcha 1.

 

Naši atleti opět dominovali Atletickému čtyřboji Pardubického kraje za rok 2022 aneb malá škola krajským lídrem

Atletický čtyřboj základních škol organizuje Česká unie sportu a Pardubická krajská organizace. Žáci sbírají výkony ve sprintu na 60 metrů, vytrvalostním běhu, skoku dalekém a hodu míčkem. Výkony se obodují a vyhodnotí jak v jednotlivcích, tak i průměrném výkonu jednotlivých tříd na žáka.

Koncem září jsme obdrželi pozvánku na slavnostní vyhlášení, které se konalo 12. října v Obecním domě ve Starém Hradišti. Díky skvělým výkonům našich žáků – atletů jsme získali ocenění, jak v rámci jednotlivých tříd, tak i mezi jednotlivci. Pro medaile, pamětní listy a poháry si mohli dojít žáci 1. a 2. ročníku za celkového vítěze, žáci 5. ročníku za 2. místo, žáci 4. ročníku za 3. místo a nejlepšími jednotlivci byli Eva Hufová a Tomáš Praus za loňský 1. ročník. Putovní pohár pro nejlepší školu Pardubického kraje jsme ovšem pro letošek předali Základní škole Pardubice Benešova, která nás v celkovém součtu porazila o neuvěřitelných 0,5 bodu, což je kupříkladu 1 metr v hodu míčkem, 10 centimetrů ve skoku dalekém nebo 0,2 sekundy v běhu na 60 metrů. A to je opravdu velmi těsný rozdíl. V příštím ročníku bychom rádi tento putovní pohár opět získali zpátky, snad se to podaří. Naši žáci jsou velmi šikovní, úžasní a velcí bojovníci, za to zaslouží velký obdiv a pochvalu.

Školní rok 2021/2022

Velká dominance našich žáků v Běhu údolím J. A. Komenského v Brandýse nad Orlicí a zážitkové setkání s mistrem světa Ondřejem Moravcem

Letos jsme se velmi těšili na tradiční přespolní běh do Brandýsa nad Orlicí „Běh údolím J. A. Komenského, kde měl být čestným hostem olympijský vítěz v biatlonu Ondřej Moravec, rodák z Letohradu. Děti se s Ondrou fotily a obdržely na památku kartičky s fotkou a jeho originálním podpisem. Na medailisty čekalo i osobní pogratulování právě od Ondřeje Moravce. Mezi nimi byli i naši kluci, když se vítězem na 800 metrů stal Jan Mihulka a hned za ním si doběhl pro 2. místo Šimon Luňáček. Tyto výsledky byly nad očekávání. Justýna Cabalková byla na 1 200 metrů čtvrtá, pouze 8 vteřin za medailí, Jirka Mihulka doběhl na 6. místě a to pouhé 3 vteřiny za bronzovým umístěním a nadějná nejmladší Eva Hufová odjížděla se 6. místem a to je příslib do budoucnosti.

 

Skvělé úspěchy na atletickém trojboji (AŠSK) v Ústí nad Orlicí – 6. května 2022

….. aneb Justýna Cabalková je okresní vicemistryní v atletickém trojboji 

Měsíc květen začal dvěma významnými sportovními akcemi, na kterých naši žáci zažili velké úspěchy. Nejprve zavítali 6. května na atletický stadion do Ústí nad Orlicí, kde se opět po třech letech odmlky (kvůli uzavření sportovišť vhledem k epidemii) konal atletický trojboj pod záštitou Asociace školních sportovních klubů, jako okresní finále. Skvělý výsledek zaznamenala Justýna Cabalková, která byla v celkovém pořadí trojboje na 2. místě, Jiří Mihulka skončil nakonec na 5. místě a družstvo školy si odvezlo mezi 10 zúčastněnými družstvy z 8 škol konečné 4. místo. Navíc Justýna byla nejrychlejší sprinterkou atletického okresního finále, Nela Kočajdová byla třetí ve skoku dalekém a Jirka Mihulka se dělil se svým bratrem Honzíkem o třetí místo ve sprintu na 50 metrů.

 

Lyžařský výcvik na Dolní Moravě se zkrátka velmi povedl

V letošní zimní sezóně jsme zavítali, díky výborným sněhovým podmínkám, s žáky školy premiérově do lyžařského areálu na Dolní Moravě, kde jsme absolvovali celodenní lyžařský výcvik v lyžařské škole Amálka. Začátečníci a menší děti zkoušeli své první obloučky a dovednosti na dětském pásovém vleku a Tatrapomě pod vedením zkušených lyžařských instruktorů. Ti starší a zkušenější již od začátku využívali velkou sedačkovou lanovku, zdokonalovali oblouk z pluhu, dlouhý, krátký oblouk, lyžařskou techniku a další dovednosti pod vedením pana ředitele, nápomocny byly i dvě studentky letohradské školy. V polovině výcviku byl pro děti připraven oběd v horské chatě Marcelka, všichni si moc pochutnali na výborné polévce a kuřecím řízku s bramborem. Po obědě se někteří žáci v průběhu výcviku přesunuli z dětských vleků na sedačkovou lanovku a zkusili si sjíždět velkou a náročnější sjezdovku. Po skončení celodenní zimní akce nás zájezdový autobus odvezl zpět ke škole. Děti měly tuto celou akci hrazenu ze školního projektu Šablony III. Tento zimní lyžařský zájezd se všem moc líbil a zaujal.

 

Velký úspěch našich žáků v atletickém čtyřboji Pardubického kraje 2021

Koncem měsíce září jsme se zúčastnili slavnostního předávání ocenění v rámci tradičního „Atletického čtyřboje Pardubického kraje“ v Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí. Díky skvělým výkonům našich žáků a také aktivnímu sportování i v době uzávěry škol, jsme mohli přebrat poháry a pamětní listy za jednotlivé třídy a žáky. Skvělý úspěch je, že jsme obhájili hlavní pohár pro nejlepší školu Pardubického kraje v rámci výkonů atletického čtyřboje (sprint 60 metrů, vytrvalostní běhy 300, 600 a 800 metrů, skok daleký a hod míčkem). Takovéto úspěchy už sbíráme od roku 2017, kdy jsme se poprvé jako škola zapojili do této známe soutěže České unie sportu.

Školní rok 2020/2021

Úspěchy v atletické soutěži „Běh údolím J. A. Komenského“

Naší žáci potvrdili své kvality na „Běhu J. A. Komenského“

Sportovní akcí, která se ještě stihla uskutečnit a byla přeložena z jara 2020, byl tradiční závod v přespolním běhu v Brandýse nad Orlicí s názvem „Běh J. A. Komenského“. V o něco menší konkurenci vzhledem k situaci kolem epidemie naši žáci skvělými výkony dokázali, že patří mezi špičku v atletických soutěžích. Potvrdili tak svoji dominanci z výsledků v krajském atletickém čtyřboji. Žáci absolvovali podle ročníku narození tratě o délce 800, nebo 1 200 metrů. Díky vysoké kvalitě jejich atletické a fyzické přípravy a optimální technice běhu získali přední umístění mezi žáky z 6 základních škol. Největšími úspěchy jsou výkony Jiřího Mihulky, který na trati 800 metrů nenašel přemožitele a doběhl si pro první místo a Justýna Cabalková, která na stejné trati skončila na výborném druhém místě – 8 sekund za vítězkou. Neztratili se ani další žáci, když Nela Kočajdová získala 4. místo na trati 1 200 metrů, pouhé 2 vteřiny na bronzové umístění. Ve stejné kategorii doběhla Anežka Kalousová na pěkném 6. místě. Josef Hysek doběhl na 800 metrů na 7. místě a Ondřej Dostál a Tomáš Mach uzavírali první desítku na trati 1 200 metrů. Všichni ovšem zaslouží velké uznání za kvalitní výkony a bojovnost, která vynesla naší škole celkově 3. místo v počtu získaných medailí a umístění mezi všemi školami.

Výrazný sportovní úspěch našich žáků v Atletickém čtyřboji

Naší atleti zcela po zásluze ovládli krajský atletický čtyřboj, v rámci škol jsme absolutními vítězi

Říká se, že obhájit předešlé úspěchy, nebo zopakovat v řadě výborné výkony, či výsledky je velmi náročné, někdy až neskutečné a to třeba vícekrát za sebou a být tak stálicí mezi úspěšnými školami. Avšak to neplatí pro naše žáky/atlety. Přitom loňský školní rok byl poznamenán uzavřením škol po dobu dlouhých 10 týdnů (od 11. března do 22. května 2020) a tak se většina školních aktivit, i těch sportovních rušilo, nebo přesouvalo na jiné pozdější termíny. U nás ve škole jsme sbírali atletické výkony poctivě již na podzim 2019 a zkraje měsíce března 2020 před uzavřením škol. To však neznamenalo konec sportovních výkonů, zkrátka po znouotevření škol jsme se vrhli na další plnění atletických výkonů a tak jsme měli z čeho vybírat, i díky 100% účasti návratu žáků do lavic naší školy. Mnoho škol však takové štěstí nemělo, pokud neměli po otevření škol všechny děti ve škole, nebo zakázali úplně tělesnou výchovu a sportovní aktivity. Tímto mohla být naše škola pro ostatní zářným příkladem. A vyplatilo se to. Našim žákům se totiž povedlo nejen zopakovat výborné výsledky z minulých let a ještě trochu letos předčít, ale neskutečné je jak letos naši žáci dominují krajskému atletickému čtyřboji mezi ostatními školami.

Atletický čtyřboj základních škol organizuje Česká unie sportu a Pardubická krajská organizace. Žáci sbírají výkony ve sprintu na 60 metrů, vytrvalostním běhu, skoku dalekém a hodu míčkem. Výkony se obodují a vyhodnotí jak v jednotlivcích, tak i průměrném výkonu jednotlivých tříd na žáka.

Po předešlých úspěších, kdy jsme vozili běžně poháry v hodnocení jednotlivých tříd základních škol Pardubického kraje, jsme až nečekaně letos dominovali v součtu výkonů nejen jednotlivých tříd, ale i jednotlivců. Již neskutečné je, že mezi třídami získaly absolutní 1. místo čtyři ročníky (1., 2., 3. a 4. loňský ročník). Tím byla naše očekávání opět mnohonásobně převýšena, pokolikáté již??? Ale neskutečnou fantazií je, že v této soutěži celkově zvítězili i jednotlivci: mezi žáky Josef Hysek, Jiří Mihulka a Ondřej Dostál a mezi žákyněmi Adriana Machová, Justýna Cabalková a Tereza Luňáčková. Posledně dvě jmenované již vědí z let 2018 a 2019, jak chutná vítězství, další jsou úplnými nováčky, zkrátka paráda. Navíc se naše škola stala absolutním vítězem v součtu všech ročníků a výkonů v rámci 1. stupně základních škol Pardubického kraje. Zaslouženě jsme začátkem září obdrželi pozvánku na slavnostní vyhlášení krajského atletického čtyřboje 2020, který letos hostil zámek v Moravské Třebové. Naši žáci zaslouženě přebrali dne 15. září 2020 poháry, plakety, diplomy a ceny. Tyto silné a sportovní ročníky nadále ve škole zůstávají, takže se máme určitě opět těšit na parádní výkony v tomto školním roce. Na co to bude stačit v tomto ročníku? Necháme se překvapit. Naše školní děti jsou moc šikovné, proto zaslouží můj velký obdiv. Tak ať se nadále daří a můžeme chodit běžně do školy, sportovat a zkrátka normálně a plnohodnotně žít.

Školní rok 2019/2020

Naše dívky obhájily prvenství v domácím florbalovém turnaji

Přesně po roce, dne 4. prosince proběhl „Vánoční turnaj“ dívek na domácí palubovce ve Fontáně za účasti 4 družstev (Bohousová, Slatina n. Z., Rybná n. Z. a Česká Rybná). Turnaj měl výbornou úroveň a naše dívky dokázaly, že florbal je velice baví a že ho opravdu umí. I když nám letos odešla z 5. ročníku elitní čtyřka loňské základní sestavy a musely je zastat jejich náhradnice, takže skoro nové hráčky, dokázaly, že v Bohousové rostou každým rokem nové a kvalitní hráčky. V prvních dvou zápasech nedaly družstvům z Rybné nad Zdobnicí a České Rybné žádnou šanci a přehrávaly je výrazným rozdílem. Nejdramatičtějším zápasem bylo utkání proti velkému favoritovi ze Slatiny nad Zdobnicí, které naše dívky zvládly na jedničku a po výborném výkonu vybojovaly remízu, i když ještě 30 sekund před koncem vedly. Naše dívky mírně doplatily na neproměňování šancí a na velké vytížení klíčových hráček. Výkonost dívek v tomto sportu se za mnohé roky tréninků a soutěží velmi zvedla a své umění ukázaly právě na domácím turnaji. Družstvo našich dívek ve složení Tereza Luňáčková, Martina Žabová, Barbora Peřinová, Viktorie Jirčíková, Zuzana Jirčíková, Anežka Kalousová a Nela Kočajdová využilo domácí palubovky a určitého velkého očekávání a ambicí, když v celém turnaji nenašlo přemožitele a po zásluze zvítězilo. A tak mohly dívky přebrat vítězný pohár, diplom a hodnotné ceny. Dalším úspěchem bylo vyhlášení nejlepší střelkyně turnaje, kterou se stala Tereza Luňáčková se 13 vstřelenými brankami. Dalších 7 branek vstřelila Martina Žabová. Naše zápasy: Bohousová – Česká Rybná 7 : 0, – Rybná n. Z 10 : 1, – Slatina nad Zdobnicí 3 : 3. Velmi blahopřejeme!

Naši žáci ovládli atletický čtyřboj družstev!!!

Další velký úspěch zažili naši atleti na soutěžích atletických družstev ve čtyřboji ve Slatině nad Zdobnicí. Skvělé výkony se podepsaly na celkovém vítězství mladších žáků ve složení J. Hysek, J. Mihulka, J. Cabalková a N. Kočajdová z 9 družstev. Mezi jednotlivci skončil na 2. místě Jiří Mihulka a na 4. místě Justýna Cabalková. Družstvo starších žáků obsadilo po větší obměně slibné 5. místo. Sestava T. Luňáčková, M. Žabová, A. Hysek a O. Dostál byla vůbec nejmladším týmem soutěže starších žáků. Letos získávali zkušenosti a za rok zúročí své dovednosti a budou podle očekávání atakovat opět nejvyšší příčky!!!

Obrovský úspěch v krajském atletickém čtyřboji ČUS za rok 2018/2019

Neskutečné!!! Justýna Cabalková absolutní krajskou vítězkou atletického čtyřboje

Říká se, že obhájit předešlé úspěchy, nebo zopakovat v řadě výborné výkony, či výsledky je velmi náročné, někdy až neskutečné. Avšak to neplatí pro naše žáky/atlety. Našim žáků se povedli zopakovat výborné výsledky z minulých let a ještě trochu letos předčít.

Atletický čtyřboj základních škol organizuje Česká unie sportu a Pardubická krajská organizace. Žáci sbírají výkony ve sprintu na 60 metrů, vytrvalostním běhu, skoku dalekém a hodu míčkem. Výkony se obodují a vyhodnotí jak v jednotlivcích, tak i průměrném výkonu jednotlivých tříd na žáka.

Po loňském úspěchu, kdy jsme přivezli tři poháry v hodnocení jednotlivých tříd základních škol Pardubického kraje, jsme tajně doufali v možný další dílčí úspěch. Žáci po celý školní rok poctivě trénovali a sbírali výkony, aby vše zúročili v závěru školního roku na interní soutěži ve čtyřboji na atletickém stadionu v Ústí nad Orlicí. Naše očekávání byla opět mnohonásobně převýšena, pokolikáté již??? Začátkem září jsme dostali pozvánku od ČUS na slavnostní přebírání cen. To, že získala 1. třída 2. místo, 2. třída 2. místo a 3. třída také 2. místo byl velký úspěch. Ale neskutečnou fantazií je, že loňská 5. třída zvítězila v absolutním pořadí škol Pardubického kraje a žákyně Justýna Cabalková, která je mimochodem členkou atletického oddílu Žamberk, se stala absolutní krajskou vítězkou atletického čtyřboje mezi dívkami loňských 2. tříd (asi z 1 500 účastníků). Napodobila tak svoji kamarádku ze školy Terezu Luňáčkovou, která v té samé kategorii dominovala v loňském roce. Zaslouženě jsme 16. září přebírali poháry, plakety, diplomy a medaile na slavnostním vyhlášení v sále Jana Kašpara přímo na Krajském úřadě v Pardubicích. Po tomto slavnostním aktu už potřetí vědí lidé z velkých městských škol, kde se nachází Záchlumí a Bohousová. Naplníme očekávání i v dalších ročnících a v jakém množství? Už jsme letos začali s nácvikem a výkony ve sprintu na 60 metrů, hodu míčkem a vytrvalostními běhy. Letos máme velmi silný 1. ročník, kde už teď není o slibné výkony nouze. Vše se uvidí, ale už tak je dosavadní účast velkým příslibem. Proto děti zaslouží můj velký obdiv.

Školní rok 2018/2019

Novinkou byly „Hry bez katastru“ v České Rybné

Červen jsme obohatili účastí na nové soutěži v Česká Rybné pod názvem „Hry bez katastru“, kde pětičlenné týmy soutěžily v chůzi na společných kládách, střelbě ze vzduchové pistole, hodu granátem na cíl a hodu míčem na basketbalový koš. Naše družstvo se při premiéře umístilo na pěkném 2. místě.


Školní atletický čtyřboj 2019 opět ukázal velmi kvalitní výkony

Poslední sportovní akcí v květnu byl „Školní atletický čtyřboj 2019“, který se konal na atletickém stadionu v Ústí nad Orlicí. Žáci soutěžili ve čtyřech disciplínách: sprint na 60 metrů, vytrvalostní běh (300, 600 a 800 metrů podle věku), skok daleký a hod míčkem. Výkony z těchto disciplín jim byly bodově ohodnoceny a v součtu znamenaly výsledky atletického čtyřboje. V kategorii 1., 2. a 3. ročník zvítězil Jiří Mihulka mezi chlapci a Martina Žabová mezi dívkami. V kategorii 4. a 5. ročník přebrali vítězný pohár a tím obhájili vítěze z loňska, Vojta Martinec mezi chlapci a Tereza Filáčková mezi dívkami. Školní atletický čtyřboj se velmi povedl a tak se pevně ukotvil do soutěží naší školy. Díky výborným výsledkům v rámci Pardubického kraje se z něj stává významná a důležitá sportovní soutěž žáků školy, do které se zapojují všichni žáci a stávají se tak důležitou součástí bodového hodnocení pro celý ročník. Velkou nadějí na přední umístěná v rámci soutěže České unie sportu Pardubického kraje jsou výše zmínění jednotliví vítězové a Justýna Cabalková z 2. ročníku. A také 2., 3. a 5. ročník mezi třídami pardubického kraje. Tak uvidíme v srpnu, kdy nám zašlou z předsednictví ČUS Pardubického kraje výsledky.

 

Na domácím regionálním turnaji ve vybíjené naši žáci dominovali

Velkým úspěchem skončil domácí turnaj ve Fontáně ve vybíjené, kterého se účastnily kromě našeho družstva školy z České Rybné, Klášterce nad Orlicí a Rybné nad Zdobnicí. Naše družstvo mělo za sebou velkou dávku poctivých tréninků a to také zužitkovalo v soutěžních zápasech, kde všechny soupeře přehrávali a tak tento velmi zkušený tým dominoval a po dvou letech opět jasně zvítězil.

 

Atletický trojboj v Ústí nad Orlicí ovládnul Vojtěch Martinec

Další sportovní akce skončila obrovským úspěchem, když se stal Vojtěch Martinec vítězem okresního finále v Atletickém trojboji v Ústí nad Orlicí. Této soutěže Asociace školních sportovních klubů jsme se jako noví členové účastnili historicky poprvé a hned takový úspěch. T. Filáčková se mezi dívkami umístila na 4. místě a naše družstvo na 5. místě mezi 12 školami z velkých měst. Jednotlivé Vojtovi výkony stojí za to: sprint 50 metrů za 7,20 sekund, skok daleký 396 centimetrů a v hodu míčkem 38,60 metru a to zaslouží velký respekt.

 

Běh údolím J. A. Komenského 2019

Měsíce květen a červen byly naplněné spoustou sportovních soutěží. Tou první byl tradiční „Běh údolím J. A. Komenského“ v Brandýse nad Orlicí. Naše početná výprava tentokrát po letech medailových žní vyšla naprázdno. Těsně za medailovým umístěním skončila T. Filáčková na 4. místě (10 sekund na medaili). Velkým příslibem do budoucna je J. Cabalková (2. ročník), která při své premiéře doběhla, jako nejmladší účastnice, na skvělém 9. místě.

 

Velikonoční švihadlo 2019 zná své vítěze

Zatím poslední sportovní akcí bylo tradiční „Velikonoční švihadlo 2019“, kde žáci soutěžili v počtu přeskoků přes švihadlo za 30 vteřin. Vítězkou kategorie 1., 2. ročník se stala Nela Kočajdová s rekordním počtem 72 přeskoků (celková vítězka letošní soutěže!) Mezi žáky 3. ročníku zvítězila Tereza Luňáčková s 62 přeskoky a v kategorii žáků 4. a 5. ročníku dominoval s 69 přeskoky Vojta Martinec.

Naše florbalistky jsou stříbrné v okrese

Díky úspěchu v krajském atletickém čtyřboji na podzim 2018, byla naše škola oslovena předsedkyní Asociace školních sportovních klubů České republiky (AŠSK), načež se od prosince 2018 stala jejími členy. Jako noví členové AŠSK jsme v únoru 2019 absolvovali okresní finálová kola ve florbalu. Naši žáci skončili na turnaji v Jablonném nad Orlicí v silné konkurenci na 5. místě.

Velký a nečekaný úspěch zažilo družstvo dívek na turnaji v Brandýse nad Orlicí dne 19. února, kde reprezentovalo žamberský okrsek. V okresním finále v konkurenci týmů z pěti škol obsadilo pěkné 2. místo. Děvčata v každém zápase předváděla obětavé výkony za hranicí svých možností a tak mohla při vyhlášení přebrat stříbrné medaile pro vicemistryně okresu. Nejlepší střelkyní se stala naše Tereza Filáčková, která vstřelila 7 branek, dále Romana Valachová 3 branky a Michaela Hysková 1 branku. Naše zápasy: Bohousová – ZŠ Choceň 2:3, – Jablonné n. O. 2:1, – Výprachtice 5:2, – Brandýs n. O. 2:1. Přitom našim původním cílem bylo neskončit na posledním místě a porazit alespoň jeden tým (ZŠ Výprachtice). Již v prvním zápase však naše holky naznačily, že mohou mířit dost vysoko, a to že potrápily velkého favorita na vítězství, velmi kvalitní tým dívek z Chocně se kterým prohrály těsně o jednu branku, což značně překvapilo i ostatní členy a vedoucí výprav. Přitom dívky z Chocně další družstva porážely rozdílem 6 – 10 branek. Za parádní premiéru zaslouží dívky velký obdiv, protože tento výsledek je největším úspěchem v historii florbalu na naší škole. Naší školu reprezentovaly: brankářka Tereza Jirčíková (předváděla neskutečné zákroky a podržela tým v nelehkých situacích), hráčky Tereza Filáčková, Romana Valachová, Michaela Hysková, Tereza Luňáčková, Martina Žabová a Anežka Kalousová.

 

Florbalové turnaje ve Fontáně a úspěch dívek

Měsíc prosinec patřil především sportovním soutěžím, které naše škola tradičně pořádá s názvem „Vánoční florbalový turnaj“. V letošním roce jsme uskutečnily turnaje dva a to v kategorii dívek a chlapců.

Dne 4. prosince proběhl turnaj dívek za účasti 4 škol (Bohousová, Slatina n. Z., Rybná n. Z. a nováček Klášterec n. O.) a pěti týmů, když naše dívky vytvořily dvě družstva (I. starší žákyně, II. mladší žákyně). Turnaj měl výbornou úroveň, zápasy byly většinou vyrovnané a někdy rozhodovalo každé menší zaváhání. Nejdramatičtějším zápasem bylo utkání proti velkému favoritovi z Klášterce n. O., které naše dívky zvládly na jedničku a po poctivém a nejlepším výkonu slavily úspěch. Vyzrálost a výkonost dívek v tomto sportu se za 2 roky tréninku velmi zvedla a své umění ukázaly právě na domácím turnaji. Družstvo starších dívek I. ve složení Tereza Filáčková, Romana Valachová, Michaela Hysková, Tereza Jirčíková a Tereza Luňáčková využilo domácí palubovky a určitého velkého očekávání a ambicí, když v celém turnaji nenašlo přemožitele a po zásluze zvítězilo. A tak mohly dívky přebrat vítězný pohár, diplom a hodnotné ceny. Dalším úspěchem bylo vyhlášení nejlepší hráčky turnaje a tou se stala Romana Valachová. Naše zápasy: Bohousová I. – Slatina n. Z. 2 : 2, – Rybná n. Z 3 : 0, – Bohousová II. 8 : 0, – Klášterec n. O. 2 : 0.

Turnaj chlapců se uskutečnil 12. prosince za účasti 5 škol (Bohousová, Slatina n. Z., Rybná n. Z., Klášterec n. O. a Záměl). Motivací pro ně byl úspěch jejich spolužaček a tak se jim kluci chtěli určitě vyrovnat. Konkurence však přijela vskutku špičková, až jsem nečekal, že by výkonost mohla být tak kvalitní. Naši kluci i přes velkou snahu a bojovnost skončili těsně za umístěním na „bedně“, tedy na 4. místě. Zklamání z tohoto umístění všichni chvíli cítili, ale po předvedeném výkonu mohli mít hlavu nahoře. Vše si mohou vynahradit na dalším turnaji, na který by měli odjet v únoru 2019 do Brandýsa nad Orlicí. Rozhodně měli na lepší výsledek. Rozhodující však bylo hned první utkání proti Slatině n. Z., ve kterém vedli 4 : 2 v poločase, ale druhý jim moc nevyšel a po laciných gólech od soupeře a místy nesoustředěném výkonu prohráli těsně 5 : 6. Nakonec Slatina n. Z. v turnaji zvítězila, proto je velká škoda, že utkání nedovedli do vítězného konce. Naše výsledky: Bohousová – Slatina n. Z. 5 : 6, – Rybná n. Z. 11 : 0, – Záměl 3 : 7, – Klášterec n. O. 3 : 11. Naše branky dávaly: V. Martinec 14, V. Tobiška 5 a O. Dostál 3.

Konečné pořadí: 1. Slatina n. Z., 2. Klášterec n. O., 3. Záměl, 4. Bohousová, 5. Rybná n. Z.

 

Atletický čtyřboj družstev ve Slatině nad Zdobnicí přinesl opět úspěchy

Pokračování úspěchů jsme si užili na Atletickém čtyřboji družstev ve Slatině nad Zdobnicí, kde jsme zužitkovali neskutečnou formu našich atletů, jejich obětavé výkony, dlouhodobé zkušenosti, sportovní píli, vyzrálost a samozřejmě získané návyky s tréninků v rámci hodin TV a sportovních kroužků. Takže velká očekávání se stala realitou, když oba týmy žáků získaly skvělé 2. místo (z 8 družstev) hned za domácím týmem Slatiny nad Zdobnicí, která využila znalosti domácího prostředí a širšího výběru žáků. Mladší žáky reprezentovali Tereza Luňáčková, Martina Žabová, Ondřej Dostál a Antonín Hysek. Starší žáci byli v sestavě Tereza Filáčková, Romana Valachová, Vojta Martinec a Václav Tobiška. Naši žáci ovládli také soutěž jednotlivců, když V. Martinec celkově zvítězil, T. Filáčková získala 2. místo a shodně 3. místo obsadili oba mladší O. Dostál a T. Luňáčková. Na závěr se ještě konal, zatím jako doplněk soutěže, vložený závod štafet na 8 x 80 metrů pro celý tým. Tuto disciplínu mají naši žáci hodně natrénovanou a umí si skvěle předávat štafetový kolík. Zkušenosti zužitkovali a zcela suverénně zvítězili před družstvy z Javornice a Rokytnice v O. h. Moc se těšíme na další atletické soutěže. Máme fakt skvělé atlety! Všem velmi blahopřeji a úspěchů si hodně vážím.

 

Velký sportovní úspěch v atletickém čtyřboji

Fantastické! Tereza Luňáčková vyhrála krajské finále v atletickém čtyřboji.

Atletický čtyřboj základních škol organizuje Česká unie sportu a Pardubická krajská organizace. Žáci sbírají výkony ve sprintu na 60 metrů, vytrvalostním běhu, skoku dalekém a hodu míčkem. Výkony se obodují a vyhodnotí jak v jednotlivcích, tak i průměrném výkonu jednotlivých tříd na žáka.

Po loňském úspěchu 5. tříd, kdy jsme získali 2. místo v hodnocení základních škol Pardubického kraje, jsme tajně doufali v možný další dílčí úspěch. Žáci po celý školní rok poctivě trénovali a sbírali výkony, aby vše zúročili v závěru školního roku na interní soutěži ve čtyřboji na atletickém stadionu v Ústí nad Orlicí. Naše očekávání byla mnohonásobně převýšena. Začátkem září jsme dostali pozvánku od ČUS na slavnostní přebírání cen. To, že získala 1. třída 3. místo, 2. třída 2. místo a 4. třída také 2. místo byl velký úspěch. Ale neskutečnou fantazií je, že žákyně Tereza Luňáčková, která je mimochodem členkou atletického oddílu Žamberk, se stala absolutní krajskou vítězkou atletického čtyřboje mezi dívkami loňských 2. tříd (z 3 500 účastníků). Zaslouženě jsme 19. září přebírali poháry, plakety, diplomy a medaile na slavnostním vyhlášení v Heřmanově Městci. Po tomto slavnostním aktu už vědí lidé z velkých městských škol, kde se nachází Záchlumí a Bohousová. Údajně by příští rok mohlo být krajské vyhlášení v sále Fontána v Záchlumí. Naplníme očekávání? Vše se uvidí, ale už tak je dosavadní účast velkým příslibem. Proto děti zaslouží můj velký obdiv.

Školní rok 2017/2018

 

Žáci získali pohár v turnaji v malé kopané

Již tradiční turnaj žáků „O pohár starosty České Rybné“, tentokrát 2018 se uskutečnil předposlední pátek školního roku. V krásném a útulném areálu v České Rybné nakonec naši žáci vybojovali 3. místo za družstvy Sopotnice a domácí České Rybné, se kterou statečně a do úplného konce hráli vyrovnané utkání o konečné 2. místo. nakonec prohráli o jeden gól 3 : 4. Kromě poháru a diplomu si také odvezli krásný šťavnatý meloun. Nejlepší hráčkou turnaje se stala naše Martina Prachařová.

Školní atletický čtyřboj 2018

Zatím poslední sportovní akcí školy byl „Školní atletický čtyřboj 2018“, který se konal na atletickém stadionu v Ústí nad Orlicí 14. června. Žáci soutěžili ve čtyřech disciplínách: sprint na 60 metrů, vytrvalostní běh (300, 600 a 800 metrů podle věku), skok daleký a hod míčkem. Výkony z těchto disciplín jim byly bodově ohodnoceny a v součtu znamenaly výsledky atletického čtyřboje. V příjemném počasí se žáci velmi snažili a dostávali ze sebe velmi pěkné výkony. Za zmínku stojí tyto individuální výsledky: sprint na 60 metrů: J. Cabalková 10,60 s, mezi mladšími žáky a V. Martinec 9,10 s, R. Divíšek 9,60 s a B. Krčmářová 9,70 s mezi staršími žáky. Hod míčkem: A. Hysek 20,16 m a V. Martinec 29,53 m, M. Prachařová 26,49 m. Skok daleký: T. Luňáčková 290 cm mezi mladšími žáky a V. Martinec 384 cm a R. Divíšek 374 cm mezi staršími žáky. Ve vytrvalostním běhu stojí za zmínku zejména dva výkony: T. Luňáčková 1:07,8 min. na 300 metrů a V. Martinec 3:08,0 min. na 800 metrů. Tyto výsledky znamenaly i úspěchy v celkovém hodnocení atletického čtyřboje, kdy v kategorii 1, 2. ročník zvítězil Antonín Hysek mezi chlapci a Tereza Luňáčková mezi dívkami. V kategorii 3., 4. a 5. ročník přebrali vítězný pohár Vojta Martinec mezi chlapci a Tereza Filáčková mezi dívkami. Vojta Martinec také získal cenu za absolutního vítěze školy se ziskem 328 bodů. Školní atletický čtyřboj se velmi povedl a tak se z něj stává tradice a významná soutěž naší školy.

Den Dětí žáci strávili pohybem v přírodě a relaxací u školy

Na Den Dětí 1. června proběhl tradiční sportovní den, kdy žáci 1. – 3. ročníku absolvovali pěší výlet v okolí obcí a velmi statečně ušli 8 kilometrů. Žáci 4. a 5. ročníku vyjeli na kolách v rámci cyklovýletu ve směru Fitmin, Žamberk a po cyklostezce do Letohradu, kde se občerstvili v místní cukrárně. Po nabrání sil a návštěvě zámeckého parku s papoušky a klokany, se vrátili trochu jinou trasou zpět ke škole. Statečně ujeli 34 kilometrů. Obě skupiny se sešli u školy a jako odměnu si opekli buřty a případně pečivo.

V turnaji ve vybíjené našim těšně uniknul bronzový stupínek

Domácí sportovní akcí byl turnaj ve vybíjené, který pořádala naše škola ve Fontáně 16. května. Účastnilo se ho 6 družstev. Naši žáci podali v turnaji výborné a statečné výkony, které stačily na konečné 4. místo. Konkurence je vždy velká a zápasy vyrovnané. Někdy rozhoduje i pouhý jeden život o konečném pořadí. V našem případě to byla těsná porážka s tradičním rivalem z České Rybné. Konečné pořadí turnaje: 1. Žamberk, 2. Záměl, 3. Česká Rybná, 4. Bohousová, 5. Potštejn, 6. Rybná nad Zdobnicí.

Novinka v podání atletického čtyřboje družstev

Další sportovní akcí byl 18. května atletický čtyřboj družstev ve Slatině nad Zdobnicí za účasti 6 družstev (Bohousová, Slatina n. Z., Javornice, Rokytnice, Klášterec n. O. a Rybná n. Z.). Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách: sprint na 50 metrů, vytrvalostní běh, hod míčkem a skok daleký. Naši mladší žáci (T. Luňáčková, M. Žabová, O. Dostál a A. Hysek) se umístilo na 4. místě. Ještě lépe dopadlo družstvo starších žáků (T. Filáčková, L. Dušková, R. Divíšek a V. Martinec), které si odvezlo bronzové medaile. Třešničkou na dortu bylo absolutní vítězství Vojty Martince mezi všemi účastníky atletického čtyřboje. Skvělé výsledky při premiérové účasti na této soutěži. Blahopřeji.

Oblíbená soutěž „Velikonoční švihadlo 2018″ přinesla skvělé výkony

V jarních měsících školního roku jsme realizovali a účastnili se mnoha sportovních soutěží. Nejprve proběhla soutěž „Velikonoční švihadlo 2018“, kde žáci soutěžili v počtu přeskoků přes švihadlo za 30 vteřin. Vítězkou kategorie 1., 2. ročník se stala Tereza Luňáčková s rekordním počtem 69 přeskoků (celkově 5. místo z celé školy). Mezi žáky 3., 4. a 5. ročníku zvítězila Marie Vajrauchová se 77 přeskoky.

 

Lyžařská škola Nella a večerní lyžování

I v letošní zimní sezóně jsme zavítali s žáky školy do lyžařského areálu v Bartošovicích v Orlických horách, kde jsme absolvovali dva půldenní lyžařské výcviky. Začátečníci zkoušeli první obloučky a dovednosti na dětském provazovém vleku. Ti ostatní již od začátku využívali velký vlek a zdokonalovali techniku pod mým vedením, nakonec si ho vyzkoušela většina žáků. Díky kladnému hodnocení této akce jsem uskutečnil v pátek 2. března zájezd na večerní lyžování do Bartošovic v O. h. pro rodiče a žáky naší školy. Této premiérové akce s rodiči se zúčastnilo 24 nadšených lyžařů, což předčilo očekávání. Rodiny s dětmi si společně užily příjemný páteční podvečer na lyžích a v krásném prostředí lyžařského areálu strávily zdravý pobyt na čerstvém vzduchu. Tento zájezd splnil svůj účel přiblížit školu veřejnosti a možnost setkání se rodičů žáků na společné akci.

Zimní aktivity – plavecká škola

První pondělí v březnu absolvovali žáci poslední lekci plavecké výuky v bazénu v Ústí nad Orlicí, kde již strávili svůj čas volnějším režimem výuky a mohli si vyzkoušet jízdu tobogánem, vyzkoušet parní lázeň, vodní vířivku, nebo hrát různé hry ve vodě a vodní pólo. Žáci obdrželi za své snažení během výcviku „Mokré vysvědčení“ v podobě kapra, úhoře, žraloka, nebo delfína, volné vstupenky do bazénu a jako dárek pěnové vodolepky do vany.  Dalším zpestřením hodin TV byly dvě lekce bruslení na zimním stadionu v Rychnově nad Kněžnou, kde si žáci vyzkoušeli techniku bruslení a po roce pocítili určité zlepšení.

Vánoční florbalový turnaj ve Fontáně

Ve středu 6. prosince pořádala naše škola ve Fontáně tradiční regionální turnaj ve florbalu pro žáky 1. stupně ZŠ. Naše dvě družstva nakonec hrála o 5. – 6. místo. Přitom družstvo II. dělilo od postupu do souboje o 3. místo 7 vteřin, kdy nám vstřelili žáci ZŠ Slatina nad Zdobnicí vyrovnávající branku, která nás odsoudila k boji o 5. místo. Turnaj vyhráli žáci ZŠ Žamberk, 28. října.

Fantastický úspěch žákyň ZŠ Bohousová v atletickém čtyřboji

Novinkou sportovních akcí na naší škole se stal atletický čtyřboj, který vyhlásila ČUS (Česká unie sportu) Pardubického kraje pod záštitou hejtmana Martina Netolického. Jedná se o projekt, kdy základní školy, střední školy a víceletá gymnázia soutěží v rámci školního kola a na základě dosažených výsledků jsou v měsíci září vyhodnoceny výsledky za uplynulý školní rok. Této akce se účastnila poprvé i naše škola v rámci školní soutěže na atletickém stadionu v Ústí nad Orlicí. A hned jsme mohli oslavit obrovský úspěch.

Naše žákyně 5. ročníku dosáhli těchto výkonů v disciplínách v pořadí: sprint na 60 m, běh na 600 m, skok daleký a hod míčkem: Anežka Sládková (9,1 s; 2:14,5 min; 356 cm, 20,74 m) a Johanka Rolečková (9,5 s; 2:32,6 min; 322 cm; 18,64 m). Díky těmto výkonům získali v průměru 304 bodů a umístili se v rámci Pardubického kraje na 2. místě v kategorii 5. tříd. Naši prvňáci a třeťáci se ve svých kategoriích umístili shodně na 5. místech. A to vše mezi 27 základními školami. O to větší má tento úspěch hodnotu, že jsme se mohli rovnat se třídami velkých škol z Pardubic, Chrudimi, Litomyšle, Vysokého Mýta, Lanškrouna, Ústí nad Orlicí, Moravské Třebové, Chocně a dalších.

Vyhodnocení atletického čtyřboje za školní rok 2016/2017 se konalo 14. září v Kulturním domě v Ústí nad Orlicí, kde Anežka a Johanka přebraly z rukou předsedy ČUS Pardubice medaile, diplomy a pohár za skvělé 2. místo. Letos se této soutěže určitě zúčastníme a můžeme se odrazit od výsledku loňských prvňáků a třeťáků a zopakovat minimálně letošní úspěch.

Školní rok 2016/2017

Školní atletický čtyřboj 2017

Zatím poslední sportovní akcí školy byl „Školní atletický čtyřboj 2017“, který se konal na atletickém stadionu v Ústí nad Orlicí 14. června. Tato událost mohla být realizována díky získání dotací a podpory grantového programu B3 Pardubického kraje na podporu sportu školní mládeže v hodnotě 10 tisíc korun. Žáci soutěžili ve čtyřech disciplínách: sprint na 60 metrů, vytrvalostní běh (300, 600 a 800 metrů podle věku), skok daleký a hod míčkem. Výkony z těchto disciplín jim byly bodově ohodnoceny a v součtu znamenaly výsledky atletického čtyřboje. V příjemném počasí se žáci velmi snažili a dostávali ze sebe velmi pěkné výkony. Za zmínku stojí tyto individuální výsledky: sprint na 60 metrů: O. Dostál 10.43 s, M. Žabová 11.02 s, A. Sládková 9.10 s, J. Rolečková 9.48 s a V. Martinec 9.57 s. Hod míčkem: A. Hysek 16.67 m a V. Martinec 26.49 m. Skok daleký: O. Dostál 290 cm, A. Sládková 347 cm a R. Divíšek 340 cm. Tyto výsledky znamenaly i úspěchy v celkovém hodnocení atletického čtyřboje, kdy v kategorii 1, 2. ročník zvítězil Ondřej Dostál mezi chlapci a Martina Žabová mezi dívkami. V kategorii 3., 4. a 5. ročník přebrali vítězný pohár Vojta Martinec mezi chlapci a Anežka Sládková mezi dívkami, která také získala cenu za absolutní vítězku školy se ziskem 313 bodů. Závody se velmi povedli a tak by se z nich mohla stát tradiční soutěž naší školy.

Výsledky atletického čtyřboje:

Mladší žáci (1. a 2. ročník): chlapci – 1. Ondřej Dostál 232 b., 2. Antonín Hysek 174 b., 3. Marek Musil 154 b. Dívky: 1. Martina Žabová 230 b., 2. Terezka Luňáčková 199 b., 3. Zuzana Jirčíková 192 b.

Starší žáci (3., 4. a 5. ročník): chlapci: 1. Vojta Martinec 300 b., 2. Radim Divíšek 260 b., 3. Michal Kařízek 251 b. Dívky: 1. Anežka Sládková 313 b., 2. Johanka Rolečková 273 b., 3. Terezka Filáčková 252 b.

Turnaj ve vybíjené ve Fontáně

Domácí sportovní akcí byl turnaj ve vybíjené, který pořádala naše škola ve Fontáně. Účastnilo se ho 5 družstev. Naši žáci podali v turnaji výborné a statečné výkony, které stačily na 2 výhry (s Rybnou n. Z. a Slatinou n. Z.) a 2 porážky (s Potštejnem a Zámělí), což znamenalo konečné 3. místo. Individuální cenu získala Anežka Sládková, která byla vyhlášena jako nejlépe vybíjející hráč, když vybila celkem 36 protihráčů. Konečné pořadí turnaje: 1. Potštejn, 2. Záměl, 3. Bohousová, 4. Slatina nad Zdobnicí, 5. Rybná nad Zdobnicí.

Olympiáda malotřídních škol 2017

Další sportovní událostí byla Olympiáda malotřídních škol v Rovni u Rychnova nad Kněžnou za účasti 6 družstev (Bohousová, Potštejn, Lhoty u Potštejna, Záměl, Rybná nad Zdobnicí a Roveň u Rychnova n. K.). Soutěžilo se v šesti disciplínách: sprint, vytrvalostní běh, hod kriketovým míčkem, skok daleký, překážkový běh a hod na cíl. Jako doplňková disciplína byly štafetové závody, kde doběhli naši žáci na skvělém 2. místě. V jednotlivcích podali velmi pěkné a obětavé výkony. Anežka Sládková se stala absolutní vítězkou víceboje mezi žákyněmi 4. a 5. ročníku a Vojta Martinec obsadil 3. místo.

Sportovní den v rámci svátku „Den dětí“

Na Den dětí 1. Června proběhl sportovní den, kdy žáci 1. – 3. ročníku absolvovali pěší výlet v okolí obcí a velmi statečně ušli 8 kilometrů. Žáci 4. a 5. ročníku vyjeli na kolách v rámci cyklovýletu ve směru Fitmin, Žamberk a po cyklostezce do Letohradu, kde se občerstvili v místní cukrárně. Po nabrání sil se vrátili trochu jinou trasou zpět ke škole. Statečně ujeli 32 kilometrů. Obě skupiny se sešli u školy a jako odměnu si opekli buřty a případně pečivo.

Běh údolím J. A. Komenského 2017

Po pobytu ve Vysokých Tatrách jsme zamířili na tradiční závody „Běh údolím J. A. Komenského“ do Brandýsa nad Orlicí. Jedná se o závody v přespolním běhu, kde tratě vedou po louce, lesní cestě a asfaltu s délkou tratí od 800 do 1 600 metrů podle ročníku narození. Naši žáci soutěžili na tratích 800 a 1 200 metrů. Všichni podali výborné výkony a vůbec se neztratili mezi žáky s velkých městských škol a tak zaznamenali umístění na předních pozicích. Nejlépe se umístil Vojta Martinec, který zvítězil na trati 1 200 metrů. Výborně zaběhla trať 800 metrů Tereza Filáčková, která dokončila závod na skvělém 3. místě. Další umístění našich žáků: Terezka Luňáčková krásné 9. místo (žákyně 1. ročníku – v závodě absolutně nejmladší), Anežka Sládková 15. místo, Leontýna Dušková 12. místo, Radim Divíšek 9. místo a statečný prvňáček Ondřej Dostál 16. místo (také nejmladší účastník běhu). Zážitkem však bylo, když nejlepším závodníkům předávala ocenění a medaile osobně světová rekordmanka na 800 metrů Jarmila Kratochvílová.

Velikonoční švihadlo 2017

V jarních měsících školního roku jsme realizovali a účastnili se mnoha sportovních soutěží. Nejprve proběhla soutěž „Velikonoční švihadlo 2017“, kde žáci soutěžili v počtu přeskoků přes švihadlo za 30 vteřin. Vítězkou kategorie 1., 2. ročník se stala Viola Vajrauchová s neuvěřitelným počtem 55 přeskoků, další pořadí: Anežka Kalousová se 40 přeskoky a Terezka Luňáčková se 32 přeskoky. Mezi žáky 3., 4. a 5. ročníku zvítězila Anežka Sládková s 88 přeskoky, na medailových pozicích ji doprovodily Maruška Vajrauchová se 70 přeskoky a Johanka Rolečková se 69 přeskoky.

Ocenění Anežky Sládkové na akci „TALENT 2016″

Další velkou událostí pro naši školu byla kulturní akce města Žamberk s názvem „TALENT 2016“, kde získávají ocenění děti, kteří svými výsledky v oblasti vědy, kultury, nebo sportu zaujali předními umístěními. Letošního ročníku se účastnila i žákyně 5. ročníku Anežka Sládková, která byla nominovaná za úspěchy v závodech horských kol a atletice spolu s výsledky za oddíl cyklistiky Tessuti Sport Žamberk. Odnesla si pamětní list, drobné upomínkové předměty a poblahopřál ji osobně starosta města Žamberk pan Jiří Dytrt.

Lyžařská škola Nella Bartošovice v O. h.

Letošní příznivé sněhové podmínky jsme využili a ve středu 15. února zavítali s žáky školy do lyžařského areálu v Bartošovicích v Orlických horách, kde jsme absolvovali půldenní lyžařský výcvik. Ve spolupráci s instruktory lyžařské školy Nella jsme děti rozdělili na skupinky podle výkonosti. Začátečníci zkoušeli první obloučky a dovednosti pod dozorem lyžařských instruktorů na dětském provazovém vleku. Ti ostatní již od začátku využívali velký vlek a pod dozorem pana ředitele P. Skulbaševského a paní vychovatelky M. Dvořákové zdokonalovali a pilovali lyžařské dovednosti a nácvik oblouku. Postupně se na velký vlek přidávali žáci z provazového vleku, které tam podle uvážení posílali profesionální instruktoři. Nakonec si velký vlek vyzkoušela většina žáků a také si vylepšili své lyžařské umění. Všichni byli velmi spokojení a nadšení z krásně prožitého dne. V autobusu je přepadla menší únava z vydaných sil během lyžařského výcviku.

Plavecká škola Chobotnice a lekce bruslení 2017

Koncem února absolvovali žáci poslední lekci plavecké výuky v bazénu v Ústí nad Orlicí, kde již strávili svůj čas volnějším režimem výuky a mohli si vyzkoušet jízdu tobogánem, vyzkoušet parní lázeň, vodní vířivku, nebo hrát různé hry ve vodě a vodní pólo. Žáci obdrželi za své snažení během výcviku „Mokré vysvědčení“ v podobě kapra, úhoře, žraloka, nebo delfína, volné vstupenky do bazénu a jako dárek pěnové vodolepky do vany.  Dalším zpestřením hodin TV byli dvě lekce bruslení na zimním stadionu v Rychnově nad Kněžnou, kde si žáci vyzkoušeli techniku bruslení a zjistili, že se od loňského roku zlepšili.

Vánoční florbalový turnaj žáků 1. stupně ZŠ

Před vánočními svátky pořádala naše škola sportovní akci. Byl to „Vánoční florbalový turnaj 2016“. Naši žáci obhajovali pozici loňského vítěze. Jako domácí jsme postavili do turnaje dva týmy. Druhý tým měl spíš sbírat zkušenosti a zkusit si zažít velký turnaj. První tým (Bohousová I.) se měl pokusit dostat se co nejvýše k loňskému umístění, i když to nebylo jednoduché v konkurenci družstev ze 4 základních škol (Žamberk 28. října, Rybná nad Zdobnicí, Slatina and Zdobnicí a Česká Rybná) a navíc nám odešli velmi šikovní žáci 5. ročníku. Ve skupině náš první tým díky menšímu štěstíčku a neproměněným šancím prohrál oba zápasy a tak se nakonec střetnul o 5. – 6. místo s naším druhým týmem. Nakonec vybojoval 5. místo. V turnaji zvítězil tým ze základní školy Žamberk 28. října. V našich žácích je však velký potenciál, který se určitě zúročí v příštím ročníku turnaje, který bude již třetí. Žáci poznali, že při omlazení družstva není jednoduché hned napoprvé obstát a všichni věříme, že za rok budeme dobývat umístění „na bedně“.

Velký sportovní úspěch v závodech horských kol

Již na začátku školního roku jsme se plně ponořili do sportovních akcí. Do sportovních soutěží jsme nově zařadili cyklistické závody v podobě seriálu závodů horských kol „Hledá se vítěz“ pro žáky základních škol Pardubického kraje, jejichž patronem je Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. První závody nás čekali 20. září v rámci horské časovky Choceň – Sruby. Naší školu reprezentovali 2 mladší žáci: Vojtěch Kočajda a Radim Divíšek a 2 mladší žákyně Anežka Sládková a Johanka Rolečková. Všichni čtyři naši „bajkeři“ se vydali na náročnou časovku ze všech sil a v lesích směrem na Sruby podali skvělé výkony. Takže první účast a hned jsme zažili velký úspěch. Anežka Sládková si mezi mladšími žákyněmi dojela pro skvělé 2. místo (pouhé 2 vteřiny za vítězkou!), čímž se nominovala do finálového závodu s hromadným startem v Nasavrkách, který se konal 26. září. Tam zajela svůj životní závod a vybojovala 3. místo. Radim Divíšek si dojel pro 9. místo a Vojta Kočajda obsadil 11. místo. Johanka Rolečková bojovala a bylo z toho 13. místo.

Školní rok 2015/2016

Naši žáci zvedli nad hlavu vítězný pohár „Starosty Obce Česká Rybná“ v malé kopané

Na konci školního roku se konal v České Rybné dne 24. června turnaj v malé kopané „O pohár starosty Obce Česká Rybná“. naši školu reprezentovali: Adama Dostál, Martin Vik, Matouš Gergö, Martin Kařízek, Vojta Kočajda, Vojta Martinec, Matěj Dostál a Michal Kařízek. V turnaji se utkali s družstvy domácí České Rybné a Rybné nad Zdobnicí. V obou zápasech předvedli obětavé výkony, herně vyzrálé akce a kombinační hru. A to slavilo velký úspěch. Domácí tým České Rybné porazili 3:1 a žáky z Rybné nad Zdobnicí 5:1. Nejlepšími našimi střelci byli Martin Vik se 4 góly, po 2 gólech vstřelili Martin Kařízek a Matouš Gergö. V brance podal jistý výkon Adam Dostál. A tak si naši kluci mohli dojít pro medaile, diplomy a krásný pohár určený vítězům turnaje. Pro naše „páťáky“ to bylo krásné rozloučení s naší školou.

Olympiáda malotřídních škol v Potštejně 2016

Poslední sportovní událostí školního roku byla Olympiáda malotřídních škol v Potštejně za účasti 6 družstev (Bohousová, Potštejn, Lhoty u Potštejna, Záměl, Rybná nad Zdobnicí a Roveň u Rychnova n. K.). Soutěžilo se ve sprintech, vytrvalostních závodech, hodu kriketovým míčkem, skoku dalekém, hodu na koš a hodu na cíl. Jako doplňková disciplína byly štafetové závody na 4 x 100 metrů. Naši žáci podali velmi pěkné a obětavé výkony, které znamenali zisk 3. místa v soutěži škol a krásného poháru. Celkově získali naši žáci v individuálních soutěžích 10 medailí (3 stříbrné a 7 bronzových). Krásné 3. Místo vybojovala štafeta starších žáků na 4 x 100 metrů ve složení J. Rolečková, A. Sládková, M. Gergö a M. Kařízek. Mezi jednotlivci byla nejúspěšnější A. Sládková se ziskem 4 medailí (1 stříbrná a 3 bronzové).

Za tyto sportovní soutěže a velmi krásné výsledky zaslouží naši žáci velký obdiv a uznání. Těmito výkony dělají naší škole dobré jméno nejen v okolí regionu, ale i v rámci soutěží kraje mezi družstvy z velkých městských škol.

Turnaj ve vybíjené pro žáky 1. stupně ZŠ ve Fontáně

Další sportovní akcí byl turnaj ve vybíjené, který pořádala naše škola ve Fontáně. Za účasti 7 družstev se nejdříve odehráli zápasy ve skupinách. Naši žáci v základní skupině zvítězili nad družstvem České Rybné 14:8 a Rybné nad Zdobnicí 15:9. V napínavém zápase s družstvem ZŠ Žamberk 28. října prohráli těsně o jeden život 14:15 a jako jediní dokázali držet se silným soupeřem krok a tempo. Ve finálové skupině dokázali ještě porazit přesvědčivě Lhoty u Potštejna 17:11 a Záměl kontumačně 18:0. Tyto krásné výsledky nakonec stačily na konečné skvělé 2. místo. Konečné pořadí turnaje: 1. Žamberk 28. října, 2. Bohousová, 3. Lhoty u Potštejna, 4. Záměl, 5. Česká Rybná, 6. Potštejn, 7. Rybná nad Zdobnicí.

Běh údolím J. A. Komenského 2016 v Brandýse nad Orlicí

Jedná se o tradiční závody v přespolním běhu, kde tratě vedou po louce, lesní cestě a asfaltu s délkou tratí od 800 do 1 600 metrů podle ročníku narození. Naši žáci soutěžili na tratích 800 a 1 200 metrů. Všichni podali výborné výkony a vůbec se neztratili mezi žáky s velkých městských škol a tak zaznamenali umístění na předních pozicích. Nejlépe se umístila Anežka Sládková, když získala 3. místo na trati 1 200 metrů. Výborně zaběhla trať 800 metrů Tereza Filáčková, která dokončila závod na skvělém 5. místě. Další umístění našich žáků: Michal Kařízek 7. místo, Vojta Martinec 9. místo, Radim Divíšek 11. místo, Lucie Prachařová 13. místo a Martin Kařízek 15. místo.

Velikonoční švihadlo 2016

Nebo-li tradiční školní soutěž, která probíhá na přelomu března a dubna v době Velikonočních svátků. Také letos žáci soutěžili v počtu přeskoků švihadla za 30 sekund. Po tréninkových skocích a vlastní soutěži se vyhlásily výsledky a všichni žáci si odnesli diplomy a drobné ceny. V mladší kategorii (1., 2. Ročník) zvítězil Vojta Martinec s 60 přeskoky (stal se i skokanem roku ve zlepšení z minulého roku), 2. místo obsadil Michal Kařízek s 58 přeskoky a 3. místo obsadili Tereza Filáčková a Michaela Hysková s 50 přeskoky. Mezi staršími žáky (3., 4., 5. ročník) zvítězila Katka Kašková s 90 přeskoky a je tak rekordmankou naší školy v této disciplíně. Druhé místo obsadila Anežka Sládková se 79 přeskoky a 67 přeskoků stačilo Martinovi Kařízkovi k zisku 3. místa.

Florbalový turnaj v Litomyšli

Naši žáci ukončili měsíc únor 2016 úspěšnou účastí na florbalovém turnaji v Litomyšli, kam byli pozváni na základě úspěchů z minulých turnajů. Na tomto prestižním turnaji zahráli opět nad hranicí svých možností a v silně obsazené soutěží obsadili 3. místo za družstvy Litomyšle a Svitav. Tento výsledek se jim podařil i bez stálé opory v brance Adama Dostála, kterému účast na turnaji znemožnil úraz nohy. V brance ho nahradila dívka Kateřina Kašková a vedla si opravdu výtečně. Žáci si tak dokázali, že se florbal naučili hrát opravdu velmi dobře a umí to uplatnit v samotných turnajích, kde poráží i družstva z velkých městských škol. Sestava „A“ týmu: Kateřina Kašková (brankař), Martin Vik, Matouš Gergö, Martin Kařízek, Radim Divíšek a Vojta Kočajda.

Základní škola Bohousová slaví úspěchy ve florbalu

Měsíce říjen a listopad 2015 patřily florbalovým turnajům žáků a žákyň z 1. stupně ZŠ. A že byly velmi úspěšné, za to hovoří zisk tří prvenství a hlavně neuvěřitelné výkony hráčů a hráček. Družstva školy hrála ve složení. Chlapci I.: Martin Vik, Matouš Gergö, Martin Kařízek a Adam Dostál. Chlapci II.: Vojtěch Kočajda, Radim Divíšek, Jakub Balcer, Matěj Dostál, Vojta Martinec a Michal Kařízek. Dívky I.: Martina Andršová, Karolína Valachová, Jolanka Cabalková, Kateřina Kašková a Lucie Prachařová. Dívky II.: Anežka Sládková, Johanka Rolečková, Marie Vajrauchová, Žaneta Jirčíková, Bohdana Krčmářová, Martina Prachařová a Leontýna Dušková.

Ještě než jsme pořádali 1. ročníky domácích turnajů ve Fontáně v Záchlumí, účastnilo se družstvo chlapců I., doplněno o žáky 3. ročníku, turnaje Základních škol a Praktických škol v Ústí nad Orlicí. V konkurenci šesti družstev jsme nepoznali hořkost porážky a po výborných a taktických výkonech jsme ve florbalovém turnaji zvítězili. Naše výsledky: ZŠ Bohousová – Lanškroun 7:0, – Litomyšl 3:2, – Ústí nad Orlicí 5:0, – Česká Třebová 2:2, – Vysoké Mýto 3:0. Pořadí turnaje: 1. Bohousová, 2. Vysoké Mýto, 3. Česká Třebová.

Pak již nastal čas domácích turnajů, které se uskutečnily ve Fontáně za podpory Obce Záchlumí. První byl turnaj dívek, který se sehrál 24. listopadu. Kromě našich družstev přijely žákyně z Rybné nad Zdobnicí. Škoda, že se prvního ročníku neúčastnily družstva z ostatních okolních malotřídních škol. V konkurenci tří družstev suverénně zvítězilo domácí družstvo Bohousová I. a mohlo převzít pohár pro vítěze turnaje. Dívky zúročily své bohaté zkušenosti z tréninků a nedaly ostatním soupeřům žádnou šanci. Družstvo Bohousová II. (mladší dívky) skončilo na 3. místě, ale získalo velmi cenné zkušenosti.

Na 1. ročník turnaje chlapců, který se konal 2. prosince, se přihlásilo neuvěřitelných 7 družstev z pěti škol (Ústí nad Orlicí I., II., Žamberk, Libchavy, Rybná nad Zdobnicí I., II. a Česká Rybná). Spolu s dvěma domácími družstvy sehrálo turnaj 9 týmů, což byla velmi důstojná účast. Zápasy měly velmi vysokou úroveň a pro naše chlapce to byla velká konkurence. Družstvo Bohousová II. (složené s žáků 2. a 3. ročníku) získávalo účastí na turnaji cenné zkušenosti. Díky obětavým výkonům nakonec obsadili velmi slušné 7. místo. Žáci prvního týmu si v základní skupině podle očekávaní suverénně poradili s oběma soupeři, když porazili Českou Rybnou 13:0 a Rybnou nad Zdobnicí I. 11:0. Postoupili tak do finálové skupiny o 1. – 3. místo. Tam už narazili na velmi silné soupeře z Ústí nad Orlicí a Libchav. V báječné atmosféře, kdy nás přišli podpořit svými hlasivkami ostatní žáci školy, předvedli kluci neuvěřitelné a neskutečné výkony. Zápasy měly nadstandartní úroveň a neskutečné tempo a nasazení. Naši žáci přesnou a koncentrovanou hrou v obou zápasech uspěli, když porazili žáky Libchav 6:1 a Ústí nad Orlicí 4:2. Po zásluze tak převzali pohár pro nejlepší družstvo žáků v tomto regionálním turnaji. V zápasech finálové skupiny předvedl skvělé zákroky náš brankař Adam Dostál, co však musel vychytat v rozhodujícím zápase proti Ústí nad Orlicí, bylo až neuvěřitelné a fantastické. Po zásluze byl tak vyhlášen nejlepším brankářem turnaje. Nejlepším střelcem turnaje se stal domácí Matouš Gergö, který soupeřům nastřílel celkem 19 branek. Klukům patří velká gratulace za to, že dokázali porazit i družstva z velkých městských škol, což si všichni uvědomují a povzbuzuje to do další práce.

 Pořadí turnaje: 1. Bohousová I., 2. Ústí n. O. II., 3. Libchavy, 4. Žamberk 28. října, 5. Česká Rybná, 6. Ústí n. O. I., 7. Bohousová II., 8. Rybná n. Z. I., 9. Rybná n. Z. II.

Velký dík také patří panu Vajrauchovi, který v turnaji rozhodoval zápasy domácích družstev a zapůjčil helmu pro brankáře. Dále paní vychovatelce M. Dvořákové za pomoc při organizování turnaje a v neposlední řádě také panu starostovi Faltovi za zajištění dopravy žáků ze základních škol Rybná nad Zdobnicí a Česká Rybná.

Petr Skulbaševský, ředitel školy

Školní rok 2014/2015

Naše základní škola pořádala Olympiádu malotřídních škol

Na závěr školního roku 2014/2015 uspořádala naše škola 19. ročník Olympiády malotřídních škol Orlickoústecka a Rychnovska. Soutěží se účastnilo šest škol. Kromě našeho družstva dále školy z Potštejna, Rybné nad Zdobnicí, Slatiny n. Z., Záměle a Lhot u Potštejna. Soutěže probíhali v 6 disciplínách: šplh o tyči, překážkový běh, vytrvalostní běh, skok z místa, hod na cíl a skok přes švihadlo po dobu 1 minuty. Jako bonus byla disciplína v přetahování lanem družstev, kde se naše škola umístila na 4. místě. Naši žáci podali ve všech šesti disciplínách výborné výkony, díky kterým se naše družstvo umístilo na 2. místě v soutěži škol. Vítězný pohár si odvezli žáci ze Lhot u Potštejna. Mezi jednotlivci získala nejvíce medailí Anežka Sládková (4 zlaté, 1 stříbrnou a 1 bronzovou).

 Další sportovní aktivity ve školním roce 2014/2015

Velký ohlas měla soutěž „Velikonoční švihadlo“, kde žáci soupeřili v počtu přeskoků za 30 sekund. Mezi mladšími žáky byli nejlepší R. Valachová se 39 přeskoky, L. Dušková se 36 přeskoky a M. Hysková se 26 přeskoky. Nejlepším žákem byl R. Divíšek se 14 přeskoky. Starším žákům dominovaly výkony K. Kaškové s 80 přeskoky, A. Sládkové se 76 přeskoky a A. Vokounové se 72 přeskoky. Nejlepším chlapcem byl M. Kařízek s 53 přeskoky. Florbalové družstvo se neztratilo mezi týmy škol z velkých měst, když se v okresním turnaji v České Třebové umístilo na slušném 12. místě. Dívčímu florbalovému družstvu se podařilo již dříve přivézt z turnaje v Ústí nad Orlicí pěkné 4. místo.